چرا سوال پرسیدن اهمیت دارد و چگونه سوال بپرسیم

چرا سوال پرسیدن مهم است

۱۴۰۰/۰۵/۲۹ 0 نظر

آیا در زندگیتان بهتر، باهوش تر، عاقل تر، سریع تر و قوی تر می شوید؟ اگر نه باید از خود سوال کنید چرا؟

وقتی ما می پرسیم جواب ها باعث می شوند که تلاش کنیم تا بهتر از آنچه که هم اکنون هستیم باشیم.

وقتی ما تلاش می کنیم تا بهتر از آنچه که اکنون هستیم باشیم همه چیزهای پیرامون ما نیز بهتر می شوند.

سوال پرسیدن باعث می شود که ما خودمان را بهتر کشف کنیم و بتوانیم فراتر از محدودیت های انسانی خودمان گام برداریم.

سوال پرسیدن ترس ندارد

وقتی شما از سوال کردن نهراسید و آن را در آغوش بگیرید ، آن فرصتی به شما خواهد داد که زندگی خود را روز به روز مرور کنید تا موارد زیر را کشف کنید:

  1. انتظارات شما برای زندگی خودتان چه چیزهایی هستند؟
  2. انتظارات شما برای دیگران چه چیزهایی هستند؟
  3. بالاترین پتانسیل و خدمتی که شما می توانید به بشریت بکنید چیست؟

اهمیتی ندارد شما کی هستید یا چه کار می کنید و در چه مرحله ای از زندگی خودتان قرار دارید. استفاده از فرصت سوال کردن همیشه و بطور پیوسته به شما کمک خواهد کرد تا یک قدم به رویای زندگی بهتر نزدیک شوید.

وقتی ما سوال می پرسیم و جواب ها را یکی پس از دیگری دریافت می کنیم آنها باعث می شوند تا ما درک جدید و بهتری داشته باشیم و به ما بازخوردی برای بهبود روابط و داشتن هدف های والاتر در زندگی می دهد.

حرکت مثبت در جهت رویا و اهداف و یک زندگی با کیفیت تنها چند سوال با شما فاصله دارد پس تا می توانید سوال پرسیده و دانش خود را بالا ببرید.

بسیار مهم است که سوال کننده خوبی باشیم.

چهار اصل وجود دارند که برای رسیدن به اهدافمان باید آن ها تمرین کنیم:

اعتقاد و ایمان

ایمان داشته باشید و مطمئن باشید که جواب جایی همین جاست و منتظر شماست و شما باید به سراغش بروید (با پرسیدن).

عمل

در جهت دستیابی به اهداف و رویاهایتان قدم بردارید و ادامه دهید حتی اگر به تمامی جوابهایتان دست نیافته اید.

در پرسیدن نا امید نشوید به آن ادامه دهید تا تمامی جوابهایتان را دریافت کنید هیچ گاه دست از تلاش بردندارید.

تجسم فکری

از قدرت تجسم فکری خود در این جهت که تصاویر و احساسات مثبتی را در ارتباط با جواب هایتان ایجاد کنید استفاده کنید. به خودتان یاد بدهید تا تصاویر ذهنی از مسائلی که برایتان حل شده اند و آرزوهایی که به آن دست یافته اید خلق کند.

حال بیاید با هم به تمرین سوال پرسیدن بپردازیم. قلم و کاعذ خود را برداشته و از خود بپرسیم و یادداشت کنیم:

خواسته های خود را تعریف کنید

آنچه که شما واقعا می خواهید چیست؟

آیا همکاری بیشتر می خواهید؟

درک بیشتری می خواهید؟

صمیمیت بیشتر؟ دوستی بیشتر؟ ثروت بیشتر؟ ماجراجویی بیشتر؟ عشق و محبت بیشتر؟

به عقاید اصلی خود پایبند باشید

وضعیت فعلی شما مرهون چه چیزی است؟ آیا فکر می کنید ارزشمند نیستید؟ آیا فکر می کنید خوشحالی شما مسئولیت شماست یا شخص دیگری؟ آیا فکر می کنید که لایق آن هستید تا به بزرگترین آرزوهایتان دست یابید؟

عقاید اصلی دیگران را درک کنید

در هر رابطه ای مهم است که طرف مقابل شما از کجا آمده است.

شما چگونه می توانید عقاید اشخاصی را که برایتان اهمیت دارند بهتر درک کنید؟ پرسیدن بهترین روش برای فهمیدن بیشتر از عقاید مهم افرادیست که برای شما اهمیت دارند چه در زندگی شخصی و چه در محل کارتان.

به ارزشهای خود احترام بگذارید

بر سر چه چیزی من هرگز تسلیم نخواهم شد و سازش نخواهم کرد؟ آن ها را برای خود تعریف کنید تا با این روش و در هر رابطه ای شما می توانید وقتی ارزش هایتان به چالش کشیده شد بهتر عمل کنید.

سوء تفاهم ها را درمان کنید

برای درمان سوء تفاهم باید همیشه به خوبی گوش کنید و مطلب را کامل درک کنید. در صورت ایجاد شبهه سریع و قبل از هرگونه تصمیم گیری کمی به خود استراحت دهید و بر اساس احساسات و عصبانیت عمل نکنید و سپس در صورت ایجاد سوء تفاهم سوال بپرسید و آن را برطرف کنید و نگذارید که سوء تفاهم منجر به نتایج غیر منتظره و بهم خوردن روابط مفید و چندین ساله شما در زندگی و کار شود.

حقیقت را کشف کنید

حقیقت را کشف کنید و به دنبال آن باشید

هرکسی دنیای پیرامون خود را به اندازه درک و فهمی که در وجود خود دارد تجربه می کند. آنچه که ما به عنوان حقیقت می شناسیم درک ماست از حقیقت که ناشی از تجربیات خودمان است. اینجاست که بار دیگر پرسیدن به واقع مفید ظاهر می شود. از دیگران بپرسید که آنها فکر می کنند چه اتفاقی افتاده و حقیقت را از نگاه دیگران جویا شوید.

مراحل و قدمهای پیش رویتان را تعریف کنید

از اینجا میخواهم واقعا به کجا برم؟ چه چیزی برایم می تواند بهترین نتیجه تلقی شود؟ خودم را سال دیگر این موقع در کجا می بینیم؟ پنج سال دیگر چطور؟ تمامی این سوالات ما را در نیل به زندگی بهتر کمک خواهند کرد.

همانطور که می بینید پرسیدن می تواند کلید بسیاری از مشکلات ما باشد چرا که می توانیم جواب های مناسبی برا آن پیدا کنیم و چه بسا که جواب ها در پاره ای اوقات بسیار بهتر و راه گشاتر از آنچه فکرش را می کردیم باشد.

با اینحال بسیار مهم است که در پرسیدن بسیار هوشیار عمل کنیم و آداب آن را رعایت کنیم و سعی نکنیم با پرسش های خود کسی را آزرده خاطر کرده یا باعث مزاحمت شویم بلکه در زمان های مناسب به دنبال جوابهایی ارزنده برای سوالاتمان باشیم و همیشه قبل از سوال کردن نیز باید به بهترین نحو ممکن سوال خود را آماده کنیم تا بتوانیم منظور خودمان را تا جاییکه ممکن است کامل انتقال داده و جواب خوبی نیز دریافت کنیم.

مورد دیگری که از اهمیت بالایی برخوردار است شخصی است که می خواهیم از او سوالی را بپرسیم، قبل از انتخاب آن شخص کمی تحقیق کنیم و مطمئن شویم که او همان کسی است که می تواند بهترین جواب را برای این سوال ما داشته باشد.

همانطور که همه ما تا کنون بارها شنیده ایم سوال پرسیدن و ندانستن هیچ گاه عیب نیست و برعکس از بهترین راه های انسان برای درک بیشتر مسائل می باشد و صادقانه باید بگویم که همه در سوال پرسیدن کوتاهی زیادی کردیم که بایستی در این مورد بازنگری صورت داده و بتوانیم هر چه بیشتر پرسیدن و یادگیری و درک متعاقب آن را در جامعه رواج دهیم.

نظرات کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به شاه کلید موفقیت می باشد. طراحی و توسعه توسط هایپر وب