کتابخوانی چه تاثیرات مثبتی را بر مغز شما می گذارد؟

تاثیر کتابخوانی در زندگی ما

۱۴۰۰/۰۵/۲۸ 0 نظر

از زمان کودکی به احتمال بسیار فراوان بارها به شما گفته شده است که کتاب بخوانید زیرا که آن بسیار خوب است.
پدر و مادرها، دکترها، معلمان، کتابدارها و حتی بنده در قالب این مقاله در مورد خوبی ها و فواید بیشمار کتابخوانی و تاثیرات مثبت آن بر روح و روان و سلامتی انسانها بارها تاکید داشته اند.
شما هم احتمالا شنیده اید که آنچه را که می خوانید مغز شما را می سازد و به آن شکل می دهد. حتما شگفت زده خواهید شد اگر بدانید که دقیقا چه اتفاقی در مغز شما می افتد هنگامی که شروع به خواندن یک کتاب می کنید.
کتاب خواندن شاید یکی از بهترین سرگرمی های موجود در جهان ما باشد و البته یکی از سالم ترین آنها
صرف نظر از اینکه شما داستان های خیالی یا واقعی می خوانید یا اینکه روزنامه یا شعر، کتابخوانی دیگر فقط جنبه آموزشی یا اطلاع رسانی ندارد بلکه آن یک نوع سرگرمی و اسباب آرامش نیز به حساب می آید.
در طول سالیان دکترها، دانشمندان و محققان بر اینکه کتابخوانی فعالیتی است که موجب کاهش استرس گردیده و ضربان قلب و فشار خون را کاهش می دهد و موجب آرامش زایدالوصفی در وجودمان می گردد. ثابت شده است که کتابخوانی حافظه را بهبود بخشیده و قدرت مغز را افزایش می دهد و حتی باعث پیشرفت مهارتهای احساسی و عاطفی انسانها می گردد. کتابخوانی همچنین منجر به افزایش طول عمر می شود.

چطور ممکن است که تمامی این پیشرفت ها و تغییرات مثبت با کتابخوانی در ما رخ دهد؟
همانند تمامی پدیده های انسانی تمامی این تغییرات نیز با مغز آغاز می شود.
شاید اینگونه به نظر نرسد ولی وقتی ما به کلمات بر روی صفحات کتاب نگاه می کنیم مغز هم بطور همزمان چندین پردازش را انجام می دهد همانند تحلیل کلمات و شنوایی سنجی و حتی تجسمات صوتی و تصویری همه در یک آن در مغز ما به واسطه خواندن کتاب شکل گرفته و تجربه بسیار شیرینی را نصیبمان می کند.
می توان گفت کتابخوانی از پنج راه مختلف روی مغز انسان تاثیر می گذارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت

کتابخوانی ارتباطات و اتصالات درونی مغز ما را بالا می برد

اثرات کتابخوانی بر ارتباطات مغز

بسیار معمول است که مردم می گویند خواندن یک کتاب زندگی آن ها را تغییر داده است. ولی آیا می دانستید که خواندن یک کتاب در واقع می تواند مغز شما را دگرگون و دست خوش تغییر کند؟

محققان در مرکز عصب شناسی دانشگاه امری (Emory University’s Center for Neuropolicy ) در ایالت آتلانتا آمریکا در یافته اند که خواندن یه کتاب داستان می تواند باعث تغییرات جدی در مغز انسان گردد و نه تنها در هنگام خواندن بلکه بعد از آن نیز موجب تغییر و رشد بافت های عصبی مغز انسان گردد.
این دقیقا به چه معناست؟
بر طبق مطالعات انجام شده وقتی ما کتاب می خوانیم، ارتباطات بین نیمکره و قشر چپ مغز به طرز فزاینده ای افزایش می یابد و حتی تا چندین روز پس از خواندن نیز با بازدهی بسیار بالایی ارتباطات درون مغزی انجام میشود و در نهایت موجب افزایش فعالیت مفید مغز ما می شود.
کتابخوانی موجب میشود تا خواننده خود را بجای شخصیت نام برده شده در کتاب بگذارد و تجربه مشابهی از آنچه واقعا و یا در خیال اتفاق افتاده را داشته باشد

بر طبق تحقیقاتی مشابه در دانشگاه امری (Emory University) خواندن کتاب نه تنها ارتباطات پوسته و قشر مغز را افزایش می دهد بلکه باعث افزایش فعالیت سلول های مرکزی مغز می شود. این سلولها وظیفه ایجاد فعالیت احساسی و عاطفی در مغز ما را بر عهده دارند.
وقتی ما کتاب می خوانیم سلول های صبی این ناحیه از مغز ما فعال شده و باعث تحریک احساست و عواطف ما می شوند به گونه ای که ما را از صرف خواندن آن کتاب بالاتر برده و در جایگاه شخصیت مورد داستان کتاب قرار می دهد گویی که ما خودمان آن در حال تجربه کردن آن هستیم.
برای مثال اگر شما بخشی از کتاب هری پاتر را که در آن او در مسیری در حال فرار از نمایندگان است را می خوانید، سلول های عصبی که وظیفه به حرکت در آوردن عضلات پاهای شما هنگام دویدن هستندُ تحریک شده و این حس را به شما دست میدهد که گویی خودتان در آن لحظه در حال دویدن هستید.

کتابخوانی بافت های مغز را بازسازی می کند و باعث تولید ماده سفید مغز (ماده ای که باعث افزایش قدرت تحلیل ریاضیاتی مغز میشود) میشود


اگر میخواهد ارتباطات با مغزتان را افزایش دهید کتاب بخوانید. بر اساس مطالعات و تحقیقاتی که در دانشگاه کارنگی ملون (Carnegie Mellon University) در پیستزبورگ آمریکا نجام شده است تمرینات کتابخوانی به خصوص در بچه ها و کودکان می تواند بافت های مغز را به طرز شگفت آوری تغییر دهد.
در سال 2009 دانشمندان تیموتی کلر (Timothy Keller) و مارسل جاست (Marcel Just) شواهدی را فاش ساختند که بر پایه آن خواندن به ویژه در سنین کودکی و نوجوانی باعث ایجاد مواد سفید بیشتری در مغز شده و عملکرد مغز را تا حد بسیار زیادی بهبود می بخشد.
از این رو آن ها همه پدر و مادرها را تشویق می کردند تا فضای کتابخوانی را همواره در خانه برای فرزندانشان فراهم کنند تا آنها بتوانند به رشدهای لازم در سنین بالاتر دست یابند.
نخواندن کتاب برای کودکان و نوجوانان باعث ایجاد نارسایی هایی در آینده شان خواهد شد.

خواندن کتاب حافظه کاری (کوتاه مدت) شمار را بهبود می بخشد

بهبود حافظه کوتاه مدت

خواندن بهترین تمرین برای مغز به حساب می آید و باعث تقویت حافظه کوتاه مدت ما می شود. خواندن چندین و چند عملکرد مغز را در گیر می کند همانند پردازش های تصویری و شنیداری، درک مطلب و مهارتهای دیگر.
برا اساس تحقیقاتی که هم اکنون نیز در آزمایشگاه های هاسکینز ( Haskins Laboratories ) در آمریکا در جریان است، خواندن برعکس تماشای اخبار و تلویزیون، به مغز زمان بیشتری برای استراحت، تفکر، پردازش  و در نهایت تصویر سازی از آنچه که در مقابل ماست به ما می دهد و باعث تقویت حافظه انسان می گردد.
خواندن و پردازش آنچه نوشته شده است، از حروف به کلمات، از کلمات به جملات و از جملات به داستانها در نهایت باعث شکوفایی مغز و تقویت حافظه انسان ها می شود.

کتابخوانی باعث افزایش تمرکز و توجه انسانها می شود

کتابخوانی که از آن به عنوان شگفت انگیزترین و موثرترین تمرین مغز یاد می کنند نه تنها باعث تقویت حافظه می شود بلکه باعث افزایش تمرکز و کانون توجه انسان ها نیز می شود.
از آنجاییکه کتاب ها دارای چارچوب منظم و مشخصی هستند: دارای شروع،میانه و پایان هستند وقتی مغز ما با خواندن کتاب انس می گیرد پس از مدتی بر قدرت تمرکز و توجه ما افزوده می شود.
برا اساس تحقیقات دانشمند مطرح حوزه علوم اعصاب خانم سوزان گرینفیلد (Susan Greenfield) و کتابش با عنوان تغییر ذهن (Mind Change) با اینکه اینترنت نیز تا حدی باعث افزایش ظرفیت حافظه کوتاه مدت ما میشود و امکان انجام چندین کار همزمان (Multi Tasking) را به ما می دهد ولی از آن سو نیز به شدت تمرکز ما را به هم زده است و از این نظر درست در تقابل با کتابخوانی قرار گرفته است که موجب تقویت همزمان حافظه و بهبود تمرکز انسان ها می شود.

نظرات کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به شاه کلید موفقیت می باشد. طراحی و توسعه توسط هایپر وب