قدرت ادب چیست و رفتار مودبانه چه تاثیری در زندگی ما دارد

چرا رعایت ادب در زندگی مهم است

۱۴۰۰/۰۶/۱۰ 0 نظر

مدتی است که ما بسیاری از شخصیتهای عمومی را شنیده ایم، مانند راش لیمبو و کمدین بیل ماهر، در مورد افرادی که از نظر سیاسی درست هستند، بی احترامی می کنند و ادب را رعایت نمی کنند. ماهر حتی عنوان بسیار خنده دار “از نظر سیاسی نادرست” را به نمایش خود داد. اصطلاحاتی مانند “پلیس رایانه شخصی” برای خندیدن به افرادی که شاید کمی در دفاع از حقوق گروههای کوچک مردم سخت گیر بودند، به کار می رفت. فرهنگ هیپ هاپ “گانگستا” چیزی غیر از رایانه بوده است.

اکنون، من می بینم بسیاری از اصول گرایان از این اصطلاح و سایر اصطلاحات برای تمسخر کسانی که ملاحظه می کنند و مواظبند تا مردم دیگر عقاید را آزرده نکنند، استفاده می کنند.

ادب و ملاحظه قدرتمند هستند. همه ما دوست داریم مورد پسند ما واقع شویم، به ما توجه شود و به نرمی با ما رفتار شود. از طرفی ما انسان هستیم، بنابراین همیشه نمی توانیم بهترین رفتار را داشته باشیم. اما هر چه مهربانی و ملاحظه بیشتری از سمت خودمان بفرستیم، به همان مقدار مهربانی دریافت خواهیم کرد فقط باید به قدرت مهربانی و ادب ایمان داشته باشیم و آن ها را به درستی در زندگی به کار بگیریم.

رهنمودهایی برای بهتر درک شدن

1. ابتدا در جستجوی درک کردن دیگران باشید. اگر چارچوب مرجع طرف مقابل را می دانید، می توانید در چارچوب آن با او صحبت کنید و او را درک کنید و مطمین باشید در این صورت از سوی او نیز درک خواهید شد.

2. به نحوه فرود آمدن کلمات خود توجه کنید. اگر پاسخ طرف شما برایتان نامفهوم و غیر منطقی به نظر می آید، آنچه را که می شنود بررسی کنید. (شاید منظور شما را درست متوجه نشده پس دوباره برای او توضیح دهید.)

3. هرچه سریعتر از مسئله به راه حل بروید. روی مسئله فقط به اندازه کافی تمرکز کنید تا بتوانید آن را درک کنید – سپس توجه خود را به یافتن راه حلی جلب کنید که برای همه مفید باشد، نه اینکه درست یا غلط باشد.

4- احساسات را از راه حل جدا کنید. اگر یکی یا هر دوی شما ناراحت، غیرمنطقی یا واکنش پذیر باشید، در این حالت ارتباط درستی برقرار نمی کنید. کمی آرام شوید و چند دقیقه دیگر سعی کنید که هر دوی شما آرام شدید.

5. اسب های مرده را کتک نزنید. اگر چندین بار بدون حرکت ایستاده اید و نتوانستید که رو به جلو حرکت کنید شما به کمک نیاز دارید و اصلا عیب نیست که کمک بخواهید، یک شخص ثالث عینی می تواند معجزه کند.

6. خوب باشید. سعی کنید فضای همکاری ایجاد کنید و احساسات شخص مقابل را در نظر بگیرید.

7. به یاد داشته باشید، “آنچه دور خود می چرخد​​، دور می زند” و در نظر بگیرید که چگونه دوست دارید قبل از واکنش به شخص دیگری با شما رفتار شود. به زبان ساده تر همان طور که دوست دارید با شما رفتار شود با دیگران رفتار کنید.

ما تلاش کرده ایم که به بچه ها بیاموزیم تا با دیگران با ادب و احترام رفتار کنند، به خصوص در مواقع عصبانیت و ناامیدی. بنابراین ما در این مورد بسیار فکر کرده ایم، در مثالهای شخصی زندگی خود تأمل کرده ایم، و سپس برای آنها توضیح دادیم که چگونه باور داریم که نه تنها رفتار با احترام و عزت با دیگران درست است – بلکه به طور کلی موثرتر نیز است. استراتژی در دستیابی به نتیجه مطلوب برای اکثر شرایط. ما به طور خاص، به آنها تأکید کردیم که راه ادب و مهربانی را انتخاب می کنیم زیرا معتقدیم که قانون طلایی درست نیز همین است – اینکه باید با دیگران همانطور که دوست داریم با ما رفتار شود، رفتار کنیم!

برای داشتن رفتار مودبانه و رعایت ادب می توانیم از نکات زیر بهره ببریم

از کلمات مودبانه استفاده کنید. کلمات ساده مانند “لطفا” ، “متشکرم” و “شما خوش آمدید” پایه و اساس رفتار خوب است.

یادداشت های تشکر بنویسید. تشکر زبانی، به تنهایی کافی نیست. تصدیق کتبی کار را بسیار بهتر انجام می دهد.

دیگران را نا امید نکنید. برای کسانی که پیش شما می آیند حتی اگر راه حلی ندارید با آن ها با ادب و احترام رفتار کنید و سعی کنید به آن ها دلداری داده و راهنماییشان کنید.

از زبان توهین آمیز استفاده نکنید. اجازه ندهید کلمات نفرت انگیز در گفتار روزمره شما رخنه کند.

به دیگران سلام کرده و خوش و بش کنید. “سلام” یا “صبح بخیر” وقتی با یک همکار مواجه می شوید به دلپذیری محیط کار کمک می کند.

از زبان مناسب استفاده کنید. به دیگران احترام بگذارید و از زبان مناسب و خوش بیانی استفاده کنید. کلماتی که از دهان شما بیرون می آیند باید متناسب با شرایط موجود باشند. وقتی در جمع هستید، لعنت (و داد و فریاد) را کنار بگذارید. در واقع، شاید عاقلانه باشد که از این نوع سخنرانی در خلوت نیز خودداری کنید.

گفتگوهای سبک انجام دهید. گفتگوی سبک با گفتگوی کوچک متفاوت است. اولی سازنده و مودب است، در حالی که دومی آزار دهنده و بی معنی است. از کسی سوال کنید که خانواده اش در چه وضعیتی هستند، کار جدید او چگونه می گذرد یا اینکه آیا چیز جدید دیگری در زندگی آنها آمده است. با یادآوری و توجه به نشانه های کلامی و غیرکلامی، صمیمی و خودمانی شوید.

عمل ساده مودب بودن می تواند زندگی شما را بهبود بخشد. می توانید روابط بهتری داشته باشید، احترام کسب کنید و اعتماد به نفس و عزت خود را افزایش دهید. از طرف دیگر، بی ادب بودن می تواند زندگی را بسیار دشوارتر کند.

منصفانه است که بگوییم گرایش فرد به رفتار مودبانه بسیار بستگی به نوع تربیت او در خانواده دارد. یعنی اگر در خانه ای بزرگ شده اید که رعایت ادب بر آن تأکید شده (یا انتظار می رود) احتمالاً رفتارها و عادت های مناسبی دارید. از طرف دیگر، اگر اهمیت رعایت ادب در دوران کودکی به شما آموزش داده نشود، ممکن است نشانه های اجتماعی لازم را نداشته باشید.به یاد داشته باشید که تجارت به طور کلی به روابط بر می گردد. روابط خوب می تواند منجر به اعتماد بیشتر و مشارکت بهتر شود. مودب بودن اولین قدم است.

نظرات کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به شاه کلید موفقیت می باشد. طراحی و توسعه توسط هایپر وب