آیا می دانید تفاوت بین قصد و نیت با اهداف شما در چیست؟

تفاوت قصد و نیت و اهداف در چیست؟

۱۴۰۰/۰۶/۰۶ 0 نظر

اگر این اولین بار است که به یادگیری چگونگی تعریف اهداف خود می پردازید، نکته مهمی که باید در نظر بگیرید تفاوت بین قصد و نیت ها و اهداف شماست. این جنبه ای است که بسیاری از مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند، به ویژه اگر شما فردی باشید که همه ساله برنامه های سال نو خود را تنظیم می کنید ولی در ماه های آینده تسلیم آنها می شوید و از انجام آن ها باز می مانید.

دانستن رابطه و اختلاف بین این جنبه ها به شما امکان می دهد تا این را که چه چیزی برای شما نیت به حساب می آید و چه چیزی هدف است را بهتر تشخیص دهید. علاوه بر این، درک این موارد به شما امکان می دهد تا بتوانید از هر دوی آنها در مسیر موفقیت بیشتر استفاده کنید.

تفاوت بین نیت ها و اهداف چیست؟

قبل از پرش به اختلافات کلیدی ، باید بدانید که نیات و اهداف هر دو برای شما مناسب هستند و مزایا و مضرات روشنی برای یکدیگر دارند. گفته می شود، تنها یکی از این دو مورد به شما کمک می کند تا تغییر واقعی زندگی خود را ببینید، و آن یکی هم اهداف شما هستند.

من جزئیات این موضوع را در این مقاله بررسی خواهم کرد، اما در حال حاضر، دانستن اختلافات بین این دو، در آینده تلاش های شما را هوشمندتر خواهد کرد.

توضیحات و تعاریف نیت و اهداف

اولین چیزی که باید به آن توجه داشته باشید این است که چگونه می توانید هرکدام را توصیف کنید زیرا تفاوتهای چشمگیری بین قصد و نیت ها با اهداف وجود دارد.

اهداف را می توان به عنوان بهترین نتیجه ای که به دنبال آن هستید، توصیف کرد. در واقع هدف نتیجه چیزی است که شما بر اساس روند فکری خود به آن دست یافته اید. از طرف دیگر، مقاصد و نیت ها کمابیش انرژی است که شما در همان ابتدای کار وارد می کنید. کاملاً شبیه به انگیزه نیست، اما می توان گفت نیت همان تمایل کلی شما برای انجام کاری است.

برای دیدن این موضوع در عمل، قصد می تواند مانند این باشد که به خود بگویید “می خواهم وزن کم کنم” ، یا “من شریک زندگی بهتری برای همسر خود خواهم بود.” اهداف در مقابل، اقدامات خاصی هستند که برای کاهش وزن و ایجاد روابط بهتر با شریک زندگی خود انجام می دهید.

زمان بندی نیت ها و اهداف

تفاوت اساسی دیگر بین این دو در زمانبندی آنها – مانند زمانهایی که به آنها مراجعه می کنید – است. از مثالی که در بالا به آن اشاره شد، می توانید نیات و اهداف را در کنار هم جمع کنید.

نیات در لحظه فعلی زندگی شما مهم هستند. در واقع تمرکز آن ها بر لحظه حال شماست و احساساتی که در حال حاضر دارید. برای مثال با خود می گویید من می خواهم فردا به کوه نوردی بروم در واقع قصد و نیت انجام یک کار را در زمان نزدیک و حال دارید.

در حالی که اهداف چیزهایی هستند که شما برای خود در آینده متصور هستید. اینها مواردی هستند که می خواهید در بعضی از مواقع به آنها برسید. شما می توانید هنگامی که انرژی کافی را برای انجام اقدامات برای رسیدن به اهداف خود وارد می کنید، به آن ها دست یابید.

برای مثال با خود می گویید من می خواهم تا پایان امسال 5 کتاب در حوزه تخصصی کار خودم را مطاله کنم. در اینجا شما هدفی را برای آینده و زمانی مشخص که پایان سال جاریست برای خود تعریف کرده اید.

آنچه آنها (نیات و اهداف) در اولویت قرار می دهند

تفاوت سوم در مورد آنچه هرکدام به آن اهمیت می دهند و به شما امکان می دهد اولویت بندی کنید. وقتی هدف خود را تعیین می کنید، بر نتیجه و سفر در طول مسیر تأکید می شود. شما بر روی نقاط عطفی که قرار داده اید تمرکز خواهید کرد و همچنین نتیجه ای که تاکنون دریافت کرده اید و نتایج نهایی را نیز ارزیابی خواهید کرد.

راه دیگر برای بررسی آنها این است که  اهداف دستاوردهای خارجی را در اولویت قرار می دهند. مقاصد و نیات اولویت را بر اساس احساساتی که در زمان حال دارید قرار می دهند. بله، این نیز بخشی از سفر است، آنها رابطه ای را که با خودتان دارید و وظیفه مورد نظر را در اولویت قرار می دهند.

تفاوت در حوزه و دامنه آنها

چهارمین و آخرین تفاوت برجسته، دامنه این دو جنبه است. در واقع دامنه اینکه شما چگونه در همان ابتدا نیات و اهداف خود را مشخص می کنید را شکل می دهد.

وقتی صحبت از نیات می شود، جنبه های گسترده ای وجود دارد و نحوه شکل گیری آنها در افراد مختلف متفاوت است. هرچند به طور کلی، نیات به گونه ای مبهم طراحی شده اند. آنها عباراتی هستند که به یک نتیجه کلی اشاره می کنند یا شاید یک کلمه باشند. مثالهایی از قبیل موارد ذکر شده یا استفاده از کلمات کلیدی مانند “رشد” ، “عشق” یا “صبر”.

اهداف در واقع اقدامات، انتظارات و نتایج مورد نظر شما هستند. و شما در یک مدت زمان مشخص شده می توانید با اقدامات و برنامه ریزی به آنها دست پیدا کنید.

کدام یک برای موفقیت بهتر است؟

اگر بخواهیم به خودی خود این دو را بررسی کنیم، یک برنده مشخص وجود دارد که یکی شما را به سمت موفقیت سوق می دهد، و آن تعیین اهداف است.

مقاصد مبهم است و روی کوتاه مدت فوری متمرکز است. داشتن قصد و نیت در زندگی آسان است، اما اینها منجر به عمل نمی شوند. ولی فقط داشتن نیت برای انجام یک کار هیچ وقت کافی نیست و شما را به موقیت نخواهد رساند. در مقابل داشتن هدف و هدفمند بودن است که به تلاش های شما سر و شکل داده و باعث می شود شما برای رسیدن به هدف مورد نظرتان هر کاری که ممکن است انجام داده تا در نهایت به موفقیت دست یابید.

ولی باید این را در نظر داشته باشید که نیت ها نیز مهم هستند و در کوتاه مدت می توانند عامل انگیزشی در وجود شما برای انجام اقداماتی باشند که در نهایت و در بلند مدت شما را به اهدافتان خواهند رساند و ما نیت ها را به کار می گیریم تا به اهداف برسیم.

نظرات کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به شاه کلید موفقیت می باشد. طراحی و توسعه توسط هایپر وب