مهم ترین درس های سرمایه گذاری که از وارن بافت آموخته ام

قوانین سرمایه گذاری از دیدگاه وارن بافت چیست

۱۴۰۰/۰۶/۰۹ 0 نظر

اکثر مردم سعی می کنند سرمایه گذاری کنند و پول در بیاورند اما در نهایت متضرر می شوند زیرا مرتباً مرتکب همان اشتباهات قبل خود می شوند. سرمایه گذاران مشتاق و با پشتکار باید سعی کنند ذهن ثروتمندانی مانند بیل گیتس، مارک زاکربرگ، مایکل دل و وارن بافت را درک کنند و آن ها را شبیه سازی کرده و از آنها الگو بگیرند. اجازه دهید ما روی وارن بافت که به عنوان بهترین سرمایه گذار روی کره زمین توصیف شده است، تمرکز کنیم. اینها برخی از نکته های سرمایه گذاری است که وی به آنها پایبند است:

ذهنیت سرمایه گذاری خود را توسعه دهید

همه افراد یک جامعه تجارت محور نیستند اما قطع به یقین ما می توانیم با خواندن کتاب های مربوط به تجارت، ذهنیت سرمایه گذاری خود را بهبود ببخشیم. وارن بافت بسیاری از وقت خود را صرف مطالعه کتاب های مربوط به تجارت و سرمایه گذاری می کند.

در سرمایه گذاری های خود، تمرین صبر کنید

هر وقت وارن بافت  سهام خریداری می کند، در واقع او وارد آن شرکت می شود و مالک قسمتی از سود و زیان آن شرکت است. این بدان معنی است که او سهام را در هر رونق یا سقوط بازار نمی فروشد. او به شرکتهایی که در بلند مدت در آنها سرمایه گذاری می کند اعتقاد دارد و سهام را حفظ می کند تا زمانی که ارزش این شرکت ها را ببیند و این شرکت ها به رونق اصلی خود دست یابند و به اصطلاح می توان گفت بافت به سرمایه گذاری های خود اعتقاد بالایی دارد و به راحتی حاضر به از دست دادن سهم های خود نیست.

یکی از سخنان مشهور وارن بافت که نشان دهنده تمایل وی به سرمایه گذاری طولانی مدت است ، این است: “صرف نظر از توانایی و تلاش عالی، چند مورد به سادگی به سرمایه گذاری قابل توجهی نیاز دارند. با باردار شدن 9 خانم نمی توانید در یک ماه کودک ایجاد کنید.”

سخت ترین کار در سرمایه گذاری سهام چیست؟

سخت ترین کار در سرمایه گذاری سهام این است که در بسیاری اوقات هیچ کاری (خرید یا فروش) انجام نشود. درست است، هیچ چیز! به محض خرید سهام و تماشای حرکت آن به سمت بالا، پایین و تلاطمات بازار برای چند هفته تمایل به اقدام وجود دارد اما این دقیقا همان لحظه ایست که باید صبر کنید و نظاره گر باشید. از زمانی که سهام را خریداری کرده اید، احتمالاً داستان های خبری متعددی درباره سرمایه گذاری در بازار به طور کلی و سهام خود به طور خاص خوانده اید که شما را به سمت خرید یا فروش سهامتان ترغیب می کند در حالیکه نباید هیچ کاری در آن برهه از زمان صورت پذیرد.

ارزش ها را اولویت بندی کنید

بعضی اوقات ، مبلغی که ما برای چیزی خرج می کنیم به ارزشی که از خریدمان می گیریم هیچ ارتباطی ندارند. یعنی باید تفاوت قیمت و ارزش آن چیز یا سهامی را که قصد خریدش را داریم و میخواهیم روی آن سرمایه گذاری کنیم بدانیم.

خیلی از اوقات سهم ها بیشتر از ازرش ذاتی خودشان قیمت گذاری شده اند که در آن صورت خرید آن ها توصیه نمی شود و بالعکس هم بسیار پیش می آید که سهامی بسیار پایین تر از ارزش ذاتی خودش قیمت گذاری می شود که این به ما فرصت بسیار خوبی برای خرید می دهد. بافت معتقد است كه سرمایه گذاران باید بدانند كه بازارها تحت تأثیر عرضه و تقاضا قرار دارند و خرید در یك شركت با رشد خوب در هنگام كاهش بازار فرصت های خوبی برای به دست آوردن ارزش ذاتی و اصلی سهام آن هاست. همیشه یک سهام خوب را با قیمت عالی خریداری کنید.

احساسات خود را هنگام سرمایه گذاری بررسی کنید

احساسات انسانی بطور قابل توجهی بیش از هر مدل پولی در بازار تأثیر می گذارد. احساسات می تواند مردم را نسبت به اتفاقی که هرگز رخ نداده یا به ندرت اتفاق می افتد امیدوار کند. بافت توصیه کرده است که کنترل احساسات بسیار مهم تر از ضریب هوشی شما است. به گفته وی ، “موفقیت در سرمایه گذاری ارتباطی با ضریب هوشی ندارد. آنچه شما نیاز دارید رفتار برای کنترل احساساتی است که باعث آسیب دیدن افراد دیگر در سرمایه گذاری می شود”.

در آنچه دانش و اشتیاق دارید ، سرمایه گذاری کنید

بافت توصیه می کند که: ” هرگز منابعی را برای مشاغلی که هیچ درکی از آن ها ندارید قرار ندهید.” در شركت هايي كه از آن ها را درك نمي كنيد سرمایه گذاری نکنید.

اگر اطلاعات کافی در مورد یک شرکت ندارید، درک نحوه عملکرد یک شرکت در طولانی مدت بسیار دشوارتر است و پیش بینی اینکه این شرکت چند سال در نزول خواهد بود و کی و چگونه به اوج خواهد رسید نیز کاری بس دشوار خواهد بود.

پس در مشاغل و شرکت هایی سرمایه گذاری کنید که آن ها را خوب درک می کنید یا نسبت به آن ها شور و اشتیاق بالایی دارید.

کمتر از حد توانی که دارید هزینه و زندگی کنید

با وجود دارایی خالص 81 میلیارد دلار، بافت در خانه ای کاملاً معمولی و به دور از هر گونه تجملی زندگی می کند. وی خانه فعلی خود را در اوماها، نبراسکا را با قیمت 31500 دلار در سال 1958 خریداری کرد و امروز او را سومین سرمایه گذاری برتر در طول تاریخ می نامند. بافت به جای هدر دادن پول برای زندگی فاخر و پر زرق و برق، با صرفه زندگی می کند و از مزایای آن بهره مند شده است.

ابتدا پس انداز کنید سپس باقیمانده پولتان را خرج کنید

مردم تمایل دارند ابتدا صورتحساب ها را پرداخت کنند، بقیه را خرج کنند و اگر چیزی باقی ماند پس انداز کنند. به گفته بافت این روش غلط است. بافت برای شما تجویز می کند که شما باید هر ماه مقدار مشخصی را به عنوان پس انداز کنار بگذارید، سپس صورتحساب خود را پرداخت کنید و پس از پرداخت قبض ها، هر آنچه باقیمانده را می توانید خرج کنید. (البته در کشور عزیزمان ایران باید این نکته را مد نظر قرار داد که پس اندازمان را از طریق کالاهای ارزشمند همانند طلا، ارزهای با ثبات و … انجام دهیم.)

همیشه اصل و نسب و ریشه خود را به یاد داشته باشید

وقتی او در مدرسه راهنمایی بود، بافت شغل یک روزنامه چی را پیدا کرد که تحویل روزنامه واشنگتن پست را به عهده داشت. وی فعالیت های اولیه را به یک ارتباط ریشه دار با مقاله های روزانه در واشنگتن پست گسترش داد. سالها بعد شرکت وی، Berkshire Hathaway بزرگترین سرمایه گذار روزنامه واشنگتن پست شد. به یاد داشته باشید که از کجا آمده اید. ضمن اینکه ارزش های خود را دارید و ممکن است فرصت های بی نظیری برای سرمایه گذاری های بزرگ کشف کنید.

نظرات کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به شاه کلید موفقیت می باشد. طراحی و توسعه توسط هایپر وب