10 مزیت مطالعه کتاب: چرا باید به صورت روزانه کتاب مطالعه کنیم؟

چرا باید همیشه به مطالعه کتاب بپردازیم

۱۴۰۰/۰۶/۰۹ 0 نظر

آیا آخرین باری که کتابی مطالعه کردید را به خاطر دارید؟ آیا چک کردن اینستاگرام و توییتر و یا سایر شبکه های اجتماعی جز عادت روزانه شما می باشد؟ اگر شما هم جز اغلب افراد جامعه که عادت به مطالعه کتاب ندارند، باشید. ممکن است چیزهای زیادی را از دست بدهید.

مطالعه کتاب مزایای زیادی دارد که در این مقاله به ده مزیت آن می پردازیم تا شما ترغیب شوید مطالعه منظم را جز برنامه اصلی خود قرار دهید.

مزیت اول: مطالعه کتاب باعث تقویت ذهن می شود

تحقیقات علمی نشان می دهد که مطالعه کتاب موجب تقویت ذهن شده و از زوال عقل و آلزایمر جلوگیری می کند. زیرا مطالعه کتاب موجب فعالیت مغز شده و مانع از تحلیل آن می شود.

معز انسان نیز شبیه عضلات او می باشد. همان طور که استفاده منظم از هر عضله موجب تقویت آن می شود، استفاده منظم از مغز نیز موجب تقویت آن می شود و مطالعه منظم کتاب یکی از بهترین تمرین ها برای مغز می باشد.

مزیت دوم: کاهش استرس

فارغ از اینکه چقدر در زمینه شغلی، روابط شخصی یا مسائل دیگر زندگی استرس دارید، مطالعه کتاب و یا یک داستان زیبا می تواند همه استرس شما را از بین ببرد و موجب آرامش شما شود. مطالعه یک رمان خوب یا مقاله جذاب می تواند شما را در لحظه حال نگه دارد و موجب کاهش استرس و تنش های روحی شما شود.

مزیت 3: افزایش دانش نتیجه مطالعه کتاب

با مطالعه هر کتاب دنیای جدیدی به روی شما باز می شود و باعث می شود موارد جدیدی یاد بگیرید. افزایش سطح دانش و یادگیری شما موجب می شود راحت تر و بهتر با چالش های زندگی مواجه شوید و بتوانید تصمیمات سنجیده تری بگیرید.

همچنین شما ممکن است تحت شرایطی قرار بگیرید که شغل، دارایی، پول و یا حتی سلامتی خود را از دست بدهید، اما دانش شما تنها چیزی است که هرگز نمی شود از شما گرفته شود.

مزیت 4: گسترش دایره لغات و کلمات

هر چقدر بیشتر به مطالعه کتاب بپردازید، در معرض لغات و کلمات بیشتری قرار می گیرید و همین موضوع باعث می شود در گفتگوهای روزمره خود از کلمات بیشتری استفاده نمایید و دایره لغات تان افزایش یابد.

خوش صحبت بودن و داشتن فن بیان خود در هر حرفه ای می تواند مفید باشد و داشتن اعتماد به نفس هنگام صحبت کردن با افراد سطح بالا موجب افزایش عزت نفس شما می شود. این موضوع می تواند موجب پیشرفت سریع تر شما شود. زیرا افراد اهل مطالعه، آگاهی بیشتری دارند و می توانند بهتر با دیگران ارتباط برقرار کنند و بهتر و سریع تر از دیگران محصول و خدمات خود را معرفی نمایند.

مطالعه کتاب در یادگیری زبان های جدید هم بسیار موثر و مفید می باشد. زیرا افراد غیر بومی در معرض جملات مختلف قرار می گیرند که موجب بهبود سطح نوشتاری و گفتاری آن ها می شود.

مزیت 5: مطالعه کتاب باعث بهبود حافظه می شود

وقتی کتابی مطالعه می کنیم، با مجموعه ای از شخصیت ها، پیشینه آنها، اهداف، تاریخچه و نکات ظریف و دقیق دیگر روبرو می شویم و مغز ما که دارای مکانیزم جالبی است شروع به خاطر سپردن آنها می کند.

هر چیز جدیدی که به حافظه خود می سپارید، مسیر عصبی جدیدی در مغز شما به وجود می آورد و مسیرهای قبلی را نیز تقویت می کند.

مزیت 6: تقویت مهارت های تفکر تحلیلی از نتایج مطالعه کتاب است

آیا تا کنون یک داستان معماگونه را مطالعه کرده اید و توانسته اید قبل از اتمام داستان در ذهن خود معمای داستان را حل کنید. در این صورت شما با توجه کردن به تمام جزئیات آن داستان توانسته اید به صورت تحلیلی در مورد آن فکر کنید و به جواب درست برسید.

همچنین وقتی یک داستان را مطالعه می کنید، به صورت خودکار آن را مورد نقد بررسی قرار می دهید که کدام قسمت داستان به خوبی نوشته شده است یا به کدام شخصیت به خوبی پرداخته شده است. همین موضوع موجب بهبود مهارت های تفکری شما می شود.

مزیت 7: بهبود توانایی تمرکز

در دنیای اینترنتی امروز، در طی روز و در حالی که مشغول انجام وظایف خود هستیم حواسمان توسط هزاران عامل دیگر پرت می شود. امروزه یک فرد معمولی در یک بازه زمانی 5 دقیقه ای ممکن است به طور همزمان با انجام وظیفه خود ایمیل خود را چک کنید، با دوستان خود چت کند، شبکه های اجتماعی را چت کند یا با همکار خود صحبت نماید. چنین رفتارهایی موجب افزایش سطح استرس فرد و کاهش بهره وری او می شود.

به محض اینکه شروع به مطالعه کتاب می کنید، در داستان و موضوع کتاب غرق می شود و از بقیه اتفاقات پیرامون خود فارغ شده و توجه تان فقط به کتابی که می خوانید جلب می شود. سعی کنید قبل از کار 15 تا 20 دقیقه مطالعه کنید، با همین کار به ظاهر ساده، شما از افزایش مقدار تمرکزتان در حین کار متعجب خواهید شد.

مزیت 8: بهبود مهارتهای نوشتاری

این موضوع همزمان با بهبود گستره واژگان شما اتفاق می افتد. قرار گرفتن در معرض متن هایی که به خوبی نوشته و نگارش شده اند تاثیر قابل توجهی روی شما می گذارد. زیرا مشاهده سبک دیگر نویسندگان و روان بودن نوشته آنها به و طور ناخوداگاه روی مهارت های نوشتاری شما هم تاثیر مثبت می گذارد.

به همان روشی که نوازندگان بر کار یکدیگر تأثیر می گذارند و نقاشان از تکنیک های استادان قبلی استفاده می کنند، نویسندگان نیز می توانند با خواندن آثار دیگران ، مهارت نویسندگی خود را بهبود دهند.

مزیت 9: رسیدن به آرامش مهم ترین نتیجه مطالعه کتاب

علاوه بر این که همواره مطالعه کردن کتاب موجب آرامش می شود، ممکن است موضوعی که در حال مطالعه آن هستید موجب آرامش درونی شما شود.

مطالعه متن های الهام بخش می تواند فشار خون را کاهش داده و احساس آرامش زیادی ایجاد کند. تحقیقات علمی نشان می دهند که مطالعه کتاب های خودیاری برای بهبود افرادی که از برخی اختلالات خلقی و بیماری های خفیف روانی رنج می برند، بسیار مفید است.

مزیت 10: مطالعه کتاب یک سرگرمی رایگان می باشد

اگرچه بسیار از ما دوست داریم تا کتاب را خریداری کنیم و زیر مطالب مهم آن خط بکشیم. اما روش دیگری هم وجود دارد که بسیار ارزان تر می باشد. ما می توانیم با عضویت در یکی از کتابخانه های عمومی سطح شهر با یک هزینه خیلی کم به بسیاری از کتاب ها دسترسی داشته باشیم و از مطالعه آنها لذت ببریم.

همچنین با پیشرفت تکنولوژی و گسترش اینترنت ما به بسیاری از وب سایت ها دسترسی داریم که با یک هزینه خیلی کم مطالب و کتابهای بسیار مفیدی را ارائه می دهند که می توانیم برای مطالعه استفاده نماییم.

با این شرایط مطالعه کتاب یکی از ارزان ترین تفریحاتی است که در دسترس همه افراد جامعه قرار دارد.

نظرات کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به شاه کلید موفقیت می باشد. طراحی و توسعه توسط هایپر وب