10 مزیت شگفت انگیز مطالعه قبل از خواب که شما را شگفت زده می کند

فواید مطالعه قبل از خواب چیست

۱۴۰۰/۰۶/۱۰ 0 نظر

مطالعه قبل از خواب قطعاً یکی از بهترین عادت هایی است که هر فردی می تواند در خود ایجاد کند. این عادت نه تنها کیفیت خواب ما را بهتر می کند بلکه با بازسازی دوباره جسمی و ذهنی ما بر فعالیت های روزمره تأثیر مثبت می گذارد. در این مقاله به فواید مطالعه قبل از خواب می پردازیم.

 مطالعه استرس و اضطراب را کاهش می دهد

طبق  تحقیقی که در یکی از دانشگاه ها انجام شده، ثابت شد که مطالعه کتاب حتی برای شش دقیقه می تواند سطح استرس ما را تا 68 درصد کاهش دهد!

روانشناسان بر این باورند این تاثیر شگفت انگیز به این دلیل است که وقتی ما مشغول مطالعه کتابی می شویم، ذهن ما روی مطالب کتاب تمرکز می کند و توجه و حواسش از دنیای واقعی و مشکلاتی که داریم، پرت می شود. بنابراین تنش از روی عضلات و قلب ما برداشته می شود.

مطالعه قبل از خواب می تواند در کاهش استرس و افزایش آرامش مغز ما قبل از خوابیدن، بسیار موثر باشد.

با این حال، قبل از خواب از مطالعه ژانرهای ترسناک، مرموز و معمایی خودداری کنید. محو شدن در داستان این نوع کتابها ممکن است باعث شود نتوانید بخوابید و بیدار بمانید. بنابراین ، بهتر است برخی از کتابهای آرامش بخش و الهام بخش را مطالعه که بدون اینکه شما را بی حوصله کنند، احساسات مثبت در شما ایجاد می کند.

باعث کاهش زمان قرارگیری ما در معرض صفحه نمایش های هوشمند می شود

استفاده از هرگونه ابزاری که دارای صفحه نمایش است، مانند تلفن های هوشمند، لپ تاپ یا حتی تلویزیون دقیقاً قبل از خواب می تواند خواب ما را مختل کند. علت آن این است که نور آبی که از صفحه نمایش ساطع می شود ، توانایی مغز ما را در ترشح ملاتونین را کاهش می دهد، ملاتونین هورمونی است که باعث خواب آلودگی می شود.

بنابراین ، اگر قبل از خواب مطالعه کنیم، مطمئناً زمان قرار گرفتن در معرض صفحه نمایش را کاهش می دهیم.

با این حال، این فقط در صورتی معتبر است که کتاب فیزیکی بخوانید و نه در تلفن های هوشمند یا لپ تاپ یا سایر دستگاه های مطالعه. اگر کتاب های الکترونیکی مطالعه می کنید می توانید با تنظیم برخی ویژگی های تلفن هوشمند تابش نور آبی صفحه نمایش آن را به حداقل برسانید.

به ما کمک می کند تا بدن خود را آرام کنیم و آن را برای خواب آماده کنیم

مطالعه نه تنها ذهن ما، بلکه بدن ما را نیز آرام می کند. بدن ما از فعالیت های روزمره خسته می شود و مطالعه قبل از خواب مانند یک مرحله گذار از بدن در حال کار به بدن خاموش عمل می کند. به نوعی مطالعه قبل از خواب بدن ما را برای یک خواب راحت شبانه آماده می کند!

به عنوان یک عادت موثر در ایجاد خواب عمل می کند

آیا تا به حال در شرایطی بوده اید که سخت تلاش کرده­اید که بخوابید، اما نتوانستید؟ خب، تقریباً همه ما چنین شرایطی را تجربه کرده ایم و واقعاً بسیار ناامیدکننده است که در چنین شرایطی قرار بگیریم. اما اگر عادت به مطالعه کتاب قبل از خواب دارید، می توانید بین مطالعه و به خواب رفتن رابطه ایجاد کنید.

در چنین مواردی ، مطالعه قبل از خواب می تواند به عنوان سیگنالی برای مغز عمل کند که اکنون زمان خواب است. و بدین ترتیب خوابیدن راحت تر می شود.

مطالعه کتاب کیفیت خواب ما را بهبود می بخشد

هنگامی که بدن و ذهن ما آرام شد، کیفیت خواب ما بهبود می یابد. شاید خودتان متوجه شده باشید که هر وقت با ذهن پر از افکار پریشان به رختخواب می روید، خوابیدن برایتان دشوار است. و حتی اگر خیلی خسته باشید هم خواب عمیقی را تجربه نخواهید کرد.

مطالعه قبل از خواب با استفاده از متمرکز کردن ما روی کتاب، چنین افکاری را پاک می کند یا به حداقل می رساند. بنابراین ، ذهن ما از افکار پریشان پاک است و این به نوبه خود، به ما کمک می کند تا خواب بهتری داشته باشیم!

مطالعه قبل از خواب روی رویاهای ما تاثیر مثبت می گذارد

اغلب اوقات رویاهای ما تحت تأثیر افکار ذهن قبل از خواب مان  قرار می گیرند. اگر روز سختی را پشت سر گذاشتید یا دچار نوعی استرس ذهنی هستید، به احتمال زیاد رویاهای شما ناخوشایند و ناراحت کننده خواهند بود. اما مطالعه یک کتاب خوب قبل از خواب به شما کمک می کند تا روی چیزی دلپذیر و آرامبخش تمرکز کنید. و از این رو کیفیت رویاهای شما نیز بهتر و دلپذیر می شود.

در بعضی موارد، ممکن است در مورد شخصیت های داستانی شگفت انگیز و مکان هایی که اخیراً در مورد آنها مطالعه کرده اید، خواب ببینید و خودتان بخشی از دنیای آنها شوید. آیا این شگفت انگیز نیست؟

همه ما دوست داریم که صبح با ذهنی آرام از خواب بیدار شویم

یک خواب آرام تاثیر بسیار زیادی بر روی بیدار شدن در صبح روز بعد با انرژی و انگیزه بالا دارد. کیفیت بهتر خواب، موجب می شود بیشتر اوقات روز شما هم با کیفت تر دنبال شود و لذت بیشتری از صبح و روز خود ببرید.

مطالعه قبل از خواب مطمعنا باعث می شود خواب خوب و آرامی را تجربه کنید. و بنابراین می توانید صبح یک بار دیگر ذهن و بدن آرام بیدار شوید و خود را برای کار روزانه مهیا کنید.

بنابراین به نوعی می توان گفت که مطالعه قبل از خواب نه تنها بر کیفیت خواب بلکه بر کیفیت کل فعالیت های روزانه ما تأثیر مثبت می گذارد.

مطالعه قبل از خواب موثرتر است

شب ها معمولاً در مقایسه با روز که فعالیت ها و سر و صداهای انسان بسیار زیاد است، ساکت و آرام هستند و در هنگام شب عوامل حواس پرتی کمتری وجود دارد.

به همین دلیل می توانیم تمرکز بهتری داشته باشیم و بدون حواس پرتی زیاد مطالعه کنیم. و به همین دلیل است که مطالعه قبل از خواب تقریبا موثرترین و متمرکزترین شکل مطالعه است.

همدلی ما را بیشتر می کند

همدلی کردن داشتن توانایی درک احساسات دیگران و تقسیم کردن احساسات با آنها. کتاب ها ما را با شخصیت ها و طرح هایشان مرتبط می کنند. ما بخشی از کتاب می شویم و آنچه را که قرار است شخصیت ها احساس کنند، احساس می کنیم. ما سعی می کنیم درد و نارضایتی آنها را درک کنیم.

همچنین کتاب ها به نوعی باعث می شوند که با نویسندگان ارتباط داشته باشیم. ما دائماً به نوعی با کتاب در گفتگو هستیم. وقتی حواسمان به خواندن کتاب است، در واقع به صحبت های کتاب گوش می دهیم. این باعث می شود شنونده خوبی باشیم. بنابراین خواندن کتاب باعث ایجاد همدلی می شود و بنابراین به ما کمک می کند احساس دیگران را در شرایط مختلف درک کنیم.

اگرچه این مزیت فقط به خواندن قبل از خواب محدود نمی شود، اما مطمئناً ایده خوبی است. زیرا مطالعه در آن زمان موثرتر و متمرکزتر است

مطالعه قبل از خواب خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش می دهد

طبق موسسه ملی کهن سالی (NIA) ، “بیماری آلزایمر نوعی اختلال مغزی غیرقابل برگشت و پیش رونده است که به آرامی حافظه و مهارت های تفکر و در نهایت توانایی انجام ساده ترین کارها را از بین می برد”

اگرچه بیماری آلزایمر قابل برگشت نیست، اما عادات خاصی وجود دارد که می تواند خطر ابتلا به این بیماری را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.  NIA مطالعه قبل از خواب را به عنوان یک روش موثر برای داشتن یک خواب خوب در شب پیشنهاد می کند، که به نوبه خود به کاهش و جلوگیری از خطر ابتلا به بیماری آلزایمر کمک می کند. بنابراین، اینها برخی از مواردی است که فواید مطالعه قبل از خواب را نشان می دهد. اگر هنوز این عادت را در خود ایجاد نکرده اید، نگران نباشید.

برای شروع هرگز دیر نیست. امیدوارم بعد از دانستن اینکه چگونه مطالعه قبل از خواب بر زندگی شما تأثیر می گذارد، به زودی این عادت خوب را شروع کرده و این مزایای شگفت انگیز را تجربه کنید!

نظرات کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به شاه کلید موفقیت می باشد. طراحی و توسعه توسط هایپر وب