6 روش جادویی برای بهبود حافظه که باید بدانید

چطور حافظه خود را تقویت کنیم؟

۱۴۰۰/۰۶/۰۹ 0 نظر

یادآوری یک مهارت قابل توجه در هر فردی است که باید همیشه آماده و گوش به زنگ باشد. با داشتن یک حافظه خوب ، شما همیشه قادر به یادآوری مواردی مانند تاریخ ، نام ، رقم ارز و بسیاری از جزئیات دقیق دیگر هستید. با این حال ، داشتن یک حافظه ضعیف معمولاً شرم آور است خصوصاً در جمع و می تواند منجر به موقعیت هایی مانند اعتماد به نفس پایین شود. بنابراین ، شما همیشه باید به دنبال روش هایی باشید که بتوانید حافظه خود را تقویت کنید تا بتوانید از چنین شرایط ترسناک در زندگی جلوگیری کنید. با توجه به این نکته ، در بحث زیر ، ما قصد داریم 6 ترفند برای بهبود حافظه شما را بررسی کنیم.

درست غذا بخورید و سالم باشید

سبک زندگی مدرن ما چند اثر بد بر قدرت خاطرات و حافظه ما دارد. از عادات غذایی گرفته تا استرس زیاد و پرهیز از استراحت مناسب – همه اینها نقش های مخربی در بهبود حافظه دارند. به همین دلیل است که داشتن زندگی سالم با عادات غذایی با کیفیت از اهمیت بالایی برخوردار است.

ثبت شده است که خوردن غذاها و مکمل هایی که حاوی فلاونوئیدها مانند توت ، انگور ، برگ چای ، هاپس ، دانه های کاکائو و ویتامین D هستند، نورون های مغز را به میزان قابل توجهی تقویت می کند به این معنا که آنها قادر به ایجاد خاطرات تازه هستند. علاوه بر این، این غذاها به طور معمول با آنزیم ها و پروتئین هایی که برای حافظه قابل توجه هستند ارتباط برقرار می کنند و از همه مهم تر، به شکل گیری نورون های جدید و جریان بسیار کافی اکسیژن به مغز کمک می کنند. خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی ویتامین D به حفظ عملکردهای سالم مغز کمک می کند.

بنابراین ، اگر مشتاق بهبود حافظه خود هستید، باید خود را از مصرف غذاهای بی ارزش و الکل منصرف کنید. علاوه بر این، درست مثل بدن، مغز نیز برای کار در حداکثر توانایی خود به استراحت صوتی و آرامش نیاز دارد. تا آنجا که به غذاها مربوط می شود، شما باید میوه و سبزیجات سبز را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید که آنتی اکسیدان های مورد نیاز را برای محافظت از سلول های مغز در اختیارتان قرار دهند.

از خوردن شیرینی و شکر زیاد اجتناب کنید

غذاها و تنقلات شیرین برای بسیاری از نقاط بدن ضعف می آورد و اگر یکی از آنها باشید که عاشق شیرینی هستند ، ممکن است ناراحت کننده باشد که بدانید مصرف قند تصفیه شده بیش از حد می تواند برای حافظه شما مضر باشد. بیایید دریابیم که چگونه قند می تواند بر حافظه تأثیر منفی بگذارد.

مقدار قابل توجهی از داده ها وجود دارد که نشان می دهد مصرف زیاد قند تصفیه شده در بدن انسان تأثیر سو و منفی بر مغز و سلامت حافظه دارد. بسیاری از افراد در یک روز حدود دو برابر مقدار کالری قندی که توسط متخصصان پزشکی توصیه می شود، مصرف می کنند. شکر تصفیه شده منجر به ایجاد مشکل در ایجاد خاطرات جدید، افسردگی و کاهش عملکرد مغز می شود. شکر تصفیه شده تولید فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز (BDNF: Brain-Derived Neurotrophic Factor) را به حداقل می رساند که یک عنصر بسیار مهم در هنگام یادگیری و ایجاد خاطرات جدید است.

برای بهبود حافظه خود کافئین بنوشید

کافئین نسبت به مصرف سایر مواد تأثیر مثبتی بر بهبود حافظه دارد. با این حال ، این کار باید با دقت انجام شود تا از مصرف عادت گونه قهوه جلوگیری شود. پس از مصرف قهوه، چندین وظیفه شناختی انجام می شود و در تحلیل های نهایی نوشیدن کافئین حافظه یک انسان را تقویت می کند.

علاوه بر این، چای سبز نیز در بهبود حافظه نقش بسیار مثبتی دارد. این ماده حاوی پلی فنول ها است، یک آنتی اکسیدان قوی که از آسیب رادیکال های آزاد به سلول های مغز جلوگیری می کند. در واقع می توان اذعان داشت که مصرف منظم چای سبز بهترین راهنما برای بهبود حافظه و هوشیاری ذهنی است و می تواند روند پیری مغز را به طور قابل توجهی کند نماید.

مغز خود را تمرین و ورزش دهید تا حافظه شما قوی شود

ورزش و تمرین های مناسب مغزی می توانند به فعالیت مغز در طی سنین مختلف کمک کنند. درست مثل عضلات بدن ، مغز ما نیز به نوع خود به غذا و ورزش احتیاج دارد. تمرینات خاصی وجود دارد که به تکامل عملکرد مغز و قدرت حافظه کمک می کند. می توانید آنها را در نظر بگیرید زیرا این ها بهترین ترفندهای بهبود حافظه هستند. علاوه بر این، اگر این تمرینات را برای مدت زمان طولانی ادامه دهید، نتایج معجزه آسایی برای شما به همراه خواهد داشت.

روش های مختلفی وجود دارد که می توانید حافظه خود را برای بهبود با آن تمرین دهید. برخی از این موارد شامل کتاب خواندن تا جایی که می توانید ، افزایش واژگان خود، یادگیری زبان های جدید، نوشتن چیزی که به آن علاقه دارید و حتی خاموش کردن تلویزیون هست. با استفاده از این فعالیت ها می توانید حافظه خود را تمرین داده و از همه مهمتر حافظه خود را گسترش دهید و در نتیجه آن را بهبود ببخشید.

روزانه ورزش و فعالیت بدنی داشته باشید

گفته می شود که “برای رسیدن به چیزی که هرگز نداشته اید، باید کاری را انجام دهید که هرگز انجام نداده اید”.

در دنیای پرمشغله امروز، سلامتی مهم ترین جنبه زندگی ماست که در آن غفلت می شود در حالیکه باید برعکس باشد! ما باید حداقل نیم ساعت روزانه مدیریت کنیم تا به سلامتی خود اختصاص دهیم. ورزش روزانه دارای مزایای جسمی و روحی متعددی است و بدون شک در رسیدن به بهبود قدرت حافظه، می توان از طریق این روند نتایج بسیار خوبی دریافت کرد.

ورزش و فعالیت بدنی روزانه می تواند به میزان قابل توجهی مغز و مهارت های فکری شما را افزایش دهد. این امر از طریق غیر مستقیم و مستقیم حاصل می شود. از طریق مستقیم، با تحریک تغییرات فیزیولوژیکی مانند التهاب و کاهش مقاومت به انسولین و همچنین تشویق به تولید فاکتورهای رشد بر روی بدن اثر می گذارد. با بهبود خواب و روحیه مستقیماً روی مغز شما کار می کند. از این طریق، کاملاً واضح است که ورزش مداوم روزانه یک دستورالعمل عالی برای بهبود حافظه شماست.

کتاب بخوانید

یکی از بهترین روش ها برای تقویت و بهبود حافظه خواندن کتاب های متعدد است.

کتاب خواندن باعث میشود مغز شما درگیر فعالیتی قوی و شدید شده و خود را در یک دنیای جدید ببیند و قدرت تصور و تخیل هنگام خواندن کتاب به بالاترین حد خود می رسد.

همچنین خواندن کتاب باعث افزایش سطح آگاهی و فرهنگ شما شده و شما را یک درجه بالاتر از افرادی قرار می دهد که کتاب نمی خوانند!

برای تقویت حافظه خود از انجام چندین کار با هم اجتناب کنید

داشتن عنوان “چند وظیفه ای” بسیار خوب به نظر می رسد اما آیا می خواهید بدانید که چه نوع تاثیری بر مغز شما دارد؟ در حالی که ما در حال بحث در مورد چگونگی بهبود حافظه مغز هستیم ، شما ممکن است ناامید شوید که بدانید چند وظیفه ای بودن (انجام همزمان کارها با هم) برای بهبود حافظه مغز شما مفید نیست.

بارها و بارها، چند وظیفه ای بودن به عنوان یک فرآیند ضد تولید و جامع شناخته شده است. یک ذهن موثرط و کارا ترجیح می دهد به جای انجام چندین کار با هم آن ها را یک به یک و به دنبال هم و با تمرکز بالا انجام دهد. بنابراین ، ماهیت طاقت فرسای چند وظیفه ای به هیچ وجه قدرت حافظه شما را بهبود نمی بخشد.

مطالعات مختلف قبلاً نشان داده اند كه انجام چندین کار با هم نه تنها باعث عدم تمركز مي شود، بلكه مي تواند روند كار را كند و خطاهايي بعضا جبران ناپذیر را موجب شود! اگر می خواهید 3-4 کار را در یک زمان مشخص انجام دهید ، بهتر است آن ها را یک به یک انجام دهید و مطمین باشید که نتیجه بهتری را خواهید گرفت در مقایسه با زمانی که می خواهید آن کارها را در یک زمان و با هم انجام دهید.

نظرات کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به شاه کلید موفقیت می باشد. طراحی و توسعه توسط هایپر وب