17 دلیل برای اینکه باید خواندن کتاب جز الویت های زندگی ما باشد

اولویت ما خواندن کتاب است

۱۴۰۰/۱۱/۲۷ 0 نظر

یکی از دلایل اساسی اهمیت مطالعه این است که به رشد ذهنی، عاطفی و روانی شما کمک می‌کند. هر کتاب فرصتی برای یادگیری چیزهای جدید و کشف ایده‌های نو فراهم می‌کند. خواندن کتاب دانش شما را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود باهوش‌تر شوید،

اما اهمیت مطالعه فقط به این فواید محدود نمی‌شود. اگر بدانید که خواندن کتاب چقدر می‌تواند برای شما مفید باشد، قطعا شگفت‌زده خواهید شد. و این دقیقا همان چیزی‌ست که شما در این مقاله خواهید آموخت.

در ادامه به بیان 17 دلیل که چرا خواندن کتاب برای همه مهم است، می‌پردازیم.


1-  به شما کمک می‌کند خودتان را بشناسید

کمک به خودشناسی در کتاب

مطالعه هر کتاب خوبی، افکار جدیدی در ذهن خواننده ایجاد می‌کند. هنگام مطالعه کتاب، به نوعی سعی می‌کنید با وقایع، احساسات، تجربیات و شخصیت‌های کتاب ارتباط برقرار کنید و خودتان را در آن موقعیت‌ها ببینید. این موضوع نه تنها موجب می‌شود غرق در کتاب شوید، بلکه باعث می‌شود درک کنید که اگر چنین موقعیت‌هایی در زندگی شما پیش آمد، چه عکس‌العمل‌ها و رفتارهایی باید داشته باشید.

این به شما کمک می‌کند تا مواردی که دوست دارید و یا مواردی که از آنها متنفرید را بهتر بشناسید. بنابراین با هر صفحه‌ای از یک کتاب که مطالعه می‌کنید، این فرصت برای شما فراهم می‌شود تا جنبه‌های جدیدی از خودتان را کشف کنید!


2-  درس‌های ارزشمندی را از سال‌ها تجربه افراد دیگر یاد می‌گیریم

کتاب‌ها یک شبه نوشته نمی‌شوند. بلکه یک نویسنده از سال‌ها تجربه، دانش و درک و تلاش خود استفاده می‌کند و زمان زیادی به سختی کار می‌کند تا بتواند یک کتاب ارزشمند را بنویسد. اما ما به عنوان یک خواننده فقط در طی چند هفته یا چند روز می‌توانیم آن کتاب را مطالعه کنیم و به این ترتیب تجربیات و درس‌های ارزشمندی را در مدت زمان بسیار کمی بدست می‌آوریم.


3-  خواندن کتاب قدرت تمرکز شما را بهبود می‌بخشد

بهبود قدرت تمرکز در خواندن کتاب

اینترنت قطعا انقلابی در جهان ما ایجاد کرده است. اما یک عیب بزرگ نیز وجود دارد. برای بسیاری از ما، قسمت عمده‌ای از روزمان به چرخیدن، چت کردن، تماشای فیلم و مطالعه موضوعات غیرضروری بصورت آنلاین می‌گذرد. جای تعجب ندارد که مردم بی حوصله‌تر شده‌اند و تمرکز خود را از دست داده‌اند.

با این حال، خواندن کتاب یکی از آن عادت‌های سازنده است که در واقع خودبه‌خود موجب بهبود قدرت تمرکزمان می‌شود. مطالعه به ما کمک می‌کند تا مغز خود را برای تمرکز بهتر و زندگی در زمان حال، آموزش دهیم.


4-  مطالعه سلامت عاطفی شما را بهبود می‌بخشد

کتاب‌ها پر از احساسات مختلف هستند. گاهی اوقات ممکن است موجب گریه شما شوند و در مواقعی دیگر می‌توانند لبخند را بر لب‌های شما بنشانند. هنگامی که شخصیت منفی داستان در نقشه شیطانی خود موفق شود، می‌تواند شما را مملو از خشم کند، در مقابل لذت بزرگی را از دیدن قهرمان خود در رسیدن به هدفش تجربه خواهید کرد.

کتاب‌ها می‌توانند ما را خوشحال‌، غمگین‌، حسود‌، عاشق و ... کنند! کتاب‌ها ادغامی از احساسات مختلف هستند که در نهایت به رشد عاطفی ما کمک می‌کنند!


5-  اهمیت مطالعه در تقویت حافظه

اهمیت مطالعه در هنگام صبح

موارد زیادی وجود دارد که هنگام خواندن کتاب باید به خاطر بسپاریم. نام شخصیت‌ها و ویژگی‌های آنها، نام مکان‌ها، طرح‌ها و زیرمجموعه‌ها، ترتیب وقایع، گفتگوهای مهم و غیره. برخی از اطلاعات مهم را هنگام خواندن باید در خاطر داشته باشیم. توانایی حفظ این اطلاعات متناسب با تعداد کتاب‌هایی که مطالعه می‌کنید مرتبا بهبود می‌یابد.

همانطور که مغز شما یاد می‌گیرد اطلاعات را از کتابی که مطالعه می‌کنید به خاطر بسپارد، در به خاطر سپاری سایر موارد زندگی‌تان نیز بهبود پیدا می‌کند. بنابراین با خواندن کتاب‌، ذهن‌تان مدام آموزش می‌بیند و به طور غیر مستقیم حافظه شما هم تقویت می‌شود.

 

6-  کتاب یک منبع عالی برای ایجاد انگیزه است

گاهی اوقات لحظه‌هایی از زندگی پیش می‌آید که احساس ناامیدی و دلسردی می‌کنیم. ممکن است امید و علاقه‌مان به زندگی را از دست بدهیم و بخواهیم تسلیم شویم. خب، در چنین شرایطی تنها چیزی که نیاز داریم مقداری انگیزه و فشار در جهت صحیح است.

مطالعه یک کتاب الهام‌بخش خوب در چنین مواقعی می‌تواند طرز فکرمان را تغییر دهد و به ما امید و انگیزه بدهد. کتاب‌ها بدون شک منبع عظیمی از انگیزه هستند. می‌توانیم از آنها الهام بگیریم و زندگی خود را به طور مثبتی دگرگون کنیم.


7-  خواندن کتاب دانش‌تان را گسترش می‌دهد و شما را باهوش‌تر می‌کند

کتاب‌ها منبع بسیار غنی از اطلاعات هستند. با هر کتابی که می‌خوانید، چیزهای جدیدی یاد می‌گیرید. هر چه بیشتر بخوانید، بیشتر درباره افراد، رفتار و تجارب آنها، مکان‌های متنوع، فرهنگ‌ها و حقایق مختلف اطلاعاتی بدست می‌آورید که قبلا نمی‌دانستید.

خواندن کتاب به هر طریقی، به دانش شما عمق می‌بخشد. با افزایش دانش خود، قادر به تصمیم‌گیری‌ها و انتخاب‌های بهتر در زندگی می‌شوید. نسبت به محیط پیرامون‌تان آگاه‌تر می‌شوید و ذهن‌تان بازتر می‌شود.

وقتی خواندن کتاب باعث می‌شود چیزهای جدید یاد بگیریم، بدیهی است، افرادی که اهل مطالعه هستند نسبت به افرادی که مطالعه نمی‌کنند، روز به روز باهوش‌تر می‌شوند!


8-  تخیل شما را گسترش می‌دهد و خلاقیت‌تان را بهبود می‌بخشد

" در یکی از روزهای سرد و آفتابی ماه آوریل بود و ساعت‌ها سیزده را نشان می‌دادند". این خط آغازین رمان معروف 1984 نوشته جورج اورول است.

این خط را چگونه تفسیر می‌کنید؟

در شرایط واقعی، ما به سختی چنین وضعیتی را تجربه می‌کنیم. ساعت استاندارد حداکثر دوازده را نشان می‌دهد. به همین ترتیب، به ندرت یک روز به طور همزمان آفتاب و سرما را داریم. با این حال، جورج اورول با استفاده از برخی تصورات خیالی سعی در ترسیم وضعیت تیره و در عین حال امیدوارکننده زندگی را دارد. هر چند ممکن است افراد مختلف تفسیرهای متفاوت از این وضعیت داشته باشند.

این زیبایی کتاب است و باعث می‌شود شما چیزهایی فراتر از احتمال را تصور کنید - چیزهایی که به طور معمول به ذهن‌مان خطور نمی‌کنند. کتاب‌ها به شما چیزهای زیادی می‌دهند که بتوانید درباره آنها فکر کنید. آنها همچنین به شما این فرصت را می‌دهند تا با دیدگاه‌‌ها و تخیلات خود بازی کنید!

جدا از این، شخصیت‌های خلاق، طرح‌ها و رویکردهای مختلف که هنگام خواندن کتاب با آنها آشنا می‌شوید، موجب افزایش خلاقیت شما می‌شوند.


9-  باعث برقراری ارتباط همدلانه با دیگران می‌شود

رابطه خوب و همدلانه از فواید خواندن کتاب است

دلیل دیگر بر اهمیت مطالعه این است که باعث می‌شود دیگران را بهتر درک کنید. بنابراین توانایی شما در ارتباط همدلانه با دیگران افزایش می‌یابد. کتاب‌ها شما را با شخصیت‌ها و طرح‌های‌شان مرتبط می‌کنند. خودتان بخشی از کتاب می‌شوید و احساساتی شخصیت‌های آن تجربه می‌کنند را حس می‌کنید. درد و نارضایتی آنها را می‌فهمید.

همچنین کتاب‌ها به نوعی باعث می‌شوند با نویسندگان ارتباط داشته باشید. شما دائما به نوعی با کتاب در مکالمه هستید. وقتی حواس‌تان به مطالعه کردن است‌، در واقع به صحبت‌های کتاب گوش می‌دهید. این باعث می‌شود شنونده خوبی باشید. بنابراین خواندن کتاب باعث ایجاد ارتباط همدلانه می‌شود و به شما کمک می‌کند احساس دیگران را در شرایط مختلف بهتر درک کنید.


10-  استرس را کاهش می‌دهد و به خواب بهتر کمک می‌کند

کاهش استرس از نتایج مطالعه

مطالعه یکی از بهترین راه‌هایی است که موجب آرامش ذهن شما می‌شود. طبق تحقیقاتی که توسط دانشگاه ساسکس انجام شده است، خواندن کتاب به مدت شش دقیقه می‌تواند میزان استرس شما را تا 68 درصد کاهش دهد!

روانشناسان بر این باورند که علت این موضوع آن است که وقتی ما در مطالعه یک کتاب غرق می‌شویم، ذهن‌مان معطوف به خواندن است و دنیای اطراف و مشکلات‌مان کمتر موجب حواس پرتی ما می‌شوند و نبابراین تنش‌های ذهنی‌مان بسیار کاهش می‌یابند.

در نتیجه بهترین راه برای آرام‌سازی ذهن‌تان این است که خود را در مطالعه یک کتاب غرق کنید! بیشتر بخوانید و خودتان متوجه خواهید شد که با گذشت زمان میزان استرس‌تان به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

مطالعه تاثیر بسیار مثبتی در جنبه مهم دیگر زندگی ما دارد - خواب خوب شبانه! خواندن کتاب باعث آرامش ذهن شما و خواب بهتر می‌شود.

با این حال‌، قبل از خواب، از خواندن کتاب‌های ژانر ترسناک و مرموز خودداری کنید. بنابراین ، بهتر است کتاب‌های آرام‌بخش و الهام‌بخش را بخوانید که بدون اینکه بی‌حوصله‌تان کنند، احساسات مثبت در شما برمی‌انگیزند.


11-  اهمیت مطالعه در تقویت تفکر تحلیلی شما

هنگام مطالعه، بسیاری از اطلاعات به طور همزمان در مغز ما پردازش می‌شوند. این موضوع موجب می‌شود مغز بر روی دیدگاه‌های مختلفی باز شود. اگر در حال مطالعه یک کتاب رمز و رازآلود هستید، مغز شما دائما سعی می‌کند نتایج و حوادث خاصی را حدس بزند. همچنین باید یک واقعه را به واقعه دیگر مرتبط سازد تا داستان معنا پیدا کند. همه اینها‌، به نوبه خود، ذهن‌مان را تیز می‌کنند و مهارت‌های تفکر تحلیلی ما را افزایش می‌دهند.


12-  به شما شادی و لذت می‌بخشد

یکی از دلیل اساسی خواندن کتاب این است که صرفا از مطالعه لذت می‌بریم. مطالعه باعث ایجاد لذت و خرسندی بیشتر در زندگی ما می‌شود. خوشحالی و خرسندی ما در زندگی به شخص دیگری وابسته نیست. درست است که گاهی مواقع مطالعه شاید کمی چالش برانگیز یا حتی کسل‌کننده باشد، اما اگر سلیقه خود را بشناسید و کتاب‌های‌تان را بر این اساس انتخاب کنید، چنین شرایطی را بسیار کم تجربه خواهید کرد.


13-  شما را فروتن می‌کند

خواندن کتاب نه تنها موجب می‌شود دانش شما افزایش یابد، بلکه باعث می‌شود بفهمید که چقدر موارد زیادی وجود دارد که هیچ اطلاعی از آنها ندارید. و بناراین با مطالعه هر کتابی متوجه می‌شوید که دانش‌تان چقدر محدود است.

شما به این دلیل کتابی را مطالعه می‌کنید که می‌خواهید به اطلاعاتی دست پیدا کنید که قبلا نمی‌دانستید. البته این موضوع به این معنی نیست که شما باهوش نیستید. بلکه این را می‌رساند که پذیرفته‌اید که آنچه می‌دانید، همه اطلاعات ممکن در آن زمینه نمی‌باشد و نیاز دارید تا بیشتر بدانید.

چیزهای زیادی وجود دارد که می‌توانید یاد بگیرید و یادگیری موضوعات جدید امکان‌پذیر نخواهد بود مگر اینکه به اندازه کافی فروتن باشید و این حقیقت را بپذیرید!


14-  دایره لغات، دستور زبان و مهارت‌های ارتباطی شما را بهبود می‌بخشد

اگر اهل مطالعه هستید‌، احتمالا از اهمیت مطالعه در افزایش دایره لغات خود آگاهید. خواندن کتاب یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود واژگان شماست.

علاوه بر این، مکالمات موجود در کتاب‌ها همچنین به شما کمک می‌کند تا تسلط خود بر دستور زبان را تقویت کنید. جمله‌بندی‌تان سریع‌تر، بهتر و باکیفیت‌تر می‌شود. به دلیل کمبود کلمات به‌ ندرت گیر می‌کنید.

وقتی واژگان غنی‌تری داشته باشید و بر دستور زبان تسلط بیابید، مهارت‌های ارتباطی شما به طور خودکار بهتر می‌شود.


15-  اهمیت مطالعه در بهبود عملکردهای مغز شما

کتاب قدرت فوق‌العاده‌ای دارد. این می‌تواند زندگی ما را به خوبی شکل دهد. همچنین می‌تواند عملکرد مغزمان را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد!

تحقیقات انجام شده از دانشگاه اموری در آتلانتای جورجیا نشان می‌دهد که مطالعه یک اثر داستانی قدرتمند می‌تواند تغییرات عصبی در مغز شما ایجاد کند و در نتیجه عملکرد مغزتان را بهبود بخشد! این تغییرات در حالت استراحت مغز رخ می‌دهد و می‌تواند مدت‌ها ادامه داشته باشد.


16-  تنها ماندن خیلی شما را اذیت نخواهد کرد

اگر اهل کتاب باشید، واقعاً هرگز تنها نمی‌شوید! با داشتن کتاب شما همیشه یک دوست دارید که بسیار باتجربه است و چیزهای ارزشمند زیادی می‌داند. و دلیلی وجود دارد که چرا علاقمندان به مطالعه، کتاب را بهترین دوست خود می‌دانند. کتاب‌ها هرگز شکایت نمی‌کنند و همچنین هیچ‌گونه خواسته‌ای از شما ندارند. آنها صرف نظر از هر چیزی با شما می‌مانند. می‌توانید هر‌جا که خواستید آنها را با خود ببرید و هر زمان که خواستید مطالعه‌شان کنید، به شرط اینکه وقت خود را برای مطالعه اختصاص دهید.


17-  از شما فرد بهتری می‌سازد

یکی از مهمترین مزایای خواندن کتاب این است که به شما در رشد فردی کمک می‌کند. همانطور که در بالا ذکر شد، مطالعه موجب می‌شود همدل و فروتن شوید.

شما در رابطه با سختی‌های زندگی از تجربیات دیگران می‌آموزید. یاد می‌گیرید که مردم را درک کنید و مهربان و ملایم باشید. از سلامت عاطفی بهتری برخوردار خواهید شد.

افزایش دانش‌تان همچنین می‌تواند برای افراد دیگری که ممکن است برای مشاوره به شما مراجعه کنند، مفید باشد. با همه این‌ها، شما مطمئنا به انسانی بهتر تبدیل خواهید شد!


البته ، اینها فقط چند دلیل برای نشان دادن اهمیت مطالعه در زندگی است. دلایل دیگری نیز وجود دارند که نشان می‌دهند مطالعه مهم می‌باشد.

برای شخصی که در دنیای کسب و کار است، مطالعه فواید متفاوتی نسبت به یک فرد ورزشکار، دارد. اما نکته اصلی این است که، فارغ از اینکه در چه زمینه‌ای فعالیت دارید خواندن کتاب بسیار مهم و مفید است.


و اگر هنوز مطالعه جزء عادت‌های روزانه شما نیست، نباید دیگر بیشتر از این صبر کنید. بهترین زمان برای شروع خواندن کتاب امروز است!

نظرات کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به شاه کلید موفقیت می باشد. طراحی و توسعه توسط هایپر وب