7 عادت ساده برای اینکه بدانیم چگونه بر عصبی شدن غلبه کنیم؟

چه کار کنیم عصبی نشویم؟

۱۴۰۰/۰۶/۰۸ 0 نظر

“اگر من به اندازه کافی تمرین نکنم ، مطمئناً عصبی هستم.” هایل گبرسلاسی (Haile Gebrselassie) : دونده قهرمان المپیک

” دردسر و نگرانی در مورد آنچه ممکن است هرگز اتفاق نیفتد را پیش بینی نکنید. و همیشه دلتان را روشن  نگه دارید. ” بنجامین فرانکلین (Benjamin Franklin) : فیلسوف و بنیانگذار آمریکای نوین

این فقط با کمی لرزیدن در درون شروع می شود. سپس فشار و عصبانیت در شما پدیدار می گردد. یک دست یا پا شروع به لرزیدن می کند. کف دست های شما مرطوب می شود و احساس می کنید دیگر کاملاً شبیه خودتان نیستید. هرگاه احساس کردید که آرامش درونی از وجود شما رخت بر بسته است. آن هنگامیست که عصبانیت برگشته است ، مثل یک دوست قدیمی که دوست نداشتید او را ببینید.

بنابراین در این مرحله چه کاری می توانید انجام دهید؟

روش بهتر در مقابله با عصبی شدن – از نظر من – یافتن استراتژی ها و ایجاد عادت هایی بوده است که به من کمک می کند تا از پس این چالش برآیم.

در اینجا 7 عادت مورد علاقه من برای مقابله و غلبه بر عصبی بودن آورده شده است.

تا حد امکان آمادگی کسب کنید تا عصبی نشوید

کمی واضح است. اما سعی کنید قبل از اینکه شرایط بد شود و شما در موقعیت عصبی شدن قرار بگیرید مقدمات و آمادگی های لازم را برای مواجهه با آن کسب کنید و اصلا هم نیاز نیست که به طور کامل و بی نقصی خود را آماده نگه دارید فقط کافیست تا حدی آمادگی داشته باشید. آنوقت احساس اطمینان بیشتری نسبت به کاری که قصد انجام آن را دارید خواهید داشت.

  • اگر جلسه مهمی دارید ، تکالیف خود را انجام دهید تا بدانید که در جلسه چه چیزی پیش می آید یا ممکن است پیش بیاید.
  • اگر قرار ملاقات دارید ، شاید سعی کنید به 2-3 موضوع یا سوال جالب بیندیشید تا در صورت متوقف شدن جریان مکالمه ، آنها را مطرح کنید.
  • اگر مصاحبه شغلی دارید ، به آنچه ممکن است از شما بپرسند فکر کنید و پاسخ های آماده و خوبی را برای آن ها داشته باشید.

وقتی عصبی می شوید بدترین چیزی که می تواند واقعاً اتفاق بیفتد چیست؟

این سوال بارها به من کمک کرده است تا آرام شوم و از بزرگ نمایی اتفاقاتی که برایم رخ می دهد جلوگیری کنم و بی دلیل عصبی نشوم. چون بدترین اتفاقی که در هنگام قرار ملاقات افتاد این بود که با کسی که تعامل خوبی با او نداشتم جلسه ناخوشایندی داشتم. این قرار ملاقات دیگر تکرار نشد و گاهی اوقات برای یک یا دو روز احساس بدی داشتم. و تقریباً همین بود. اما آسمان سقوط نکرد و اتفاق خاصی نیز نیافتاده بود. صبح روز بعد دوباره بلند شدم و غالباً چیز خوبی از آن یاد گرفته بودم.

وقتی عصبی شدید تصور و تجسم مثبت داشته باشید

بسیار آسان است که در تجسمات منفی معمول و عادی در ذهن خود از چگونگی گلایه و شکایت کنید. بنابراین شما خیلی زود عصبی می شوید. دفعه دیگر که قرار است در یک قرار ، مهمانی یا جلسه ای مهم بروید ، از تجسم و تصورات منفی خود فاصله بگیرید. فقط این یک بار به خودتان اجازه دهید همه چیز را به روشی مثبت ببینید و آن گاه توجه خواهید شد که چقدر آرامش دارید و عصبی نیز نخواهید شد.

آرام و از طریق شکم نفس بکشید. (تنفس شکمی داشته باشید)

چند دقیقه قبل از ورود به وضعیتی که باعث می شود شما عصبی شوید درنگ کنید. با سرعت کمتری به محل دیدار بروید. آهسته تر حرکت کنید. اگر دوست دارید حتی یک دقیقه متوقف شوید و بی حرکت بایستید. سپس از طریق بینی نفس بکشید. کمی عمیق تر از حد معمول نفس بکشید. اطمینان حاصل کنید که با شکم نفس می کشید. از طریق قفسه سینه نفس نکشید (مشکل معمول در هنگام استرس یا عصبی شدن افراد). فقط یک یا دو دقیقه روی نفس کشیدن و تنفس آرام خود تمرکز کنید. فقط روی هوایی که از بینی شما داخل و خارج می شود.

این کار شما را آرام خواهد کرد ، فکر کردن در حالت عادی را آسان تر می کند و تمرکز منحصر به فرد می تواند شما را به این لحظه برگرداند تا شکست های گذشته یا نگرانی های آینده را فراموش کنید.

موقعیت های اجتماعی مختلف را قبل از رخ دادن در ذهن خود فرض کنید

بعد از اینکه سرعت خود را کم کردید و روی تنفس خود متمرکز شدید ، اگر هنوز کمی عصبی هستید و به نوعی مقهور موقعیت اجتماعی می شوید ، عادت خوب دیگری نیز برای آن دارم. این یکی به خصوص وقتی من مجرد بودم و قرار ملاقات عاشقانه داشتم برای من خیلی خوب کار می کرد. و همچنین قبل از هر نوع جلسه دیگری نیز بسیار مفید است.

آن عادت این است که آن ملاقات و رویداد اجتماعی را قبل از رخ دادن به همان شکلی که دوست دارید فرض کنید. این بدان معنی است که درست قبل از ملاقات با آن شخص، تظاهر می کنید و با خود فکر می کنید که با یکی از بهترین دوستان خود ملاقات می کنید. در این صورت شما به طور عادی در یک حالت عاطفی و آرام، راحت ، مطمئن و لذت بخش قرار خواهید گرفت. در این حالت ذهنی صحبت های شما به طور طبیعی تر و بدون تأمل زیاد جریان خواهد داشت.

این یکی از بهترین و مفیدترین عادت های اجتماعی است که من در 10 سال گذشته اتخاذ کرده ام و همیشه جلوی عصبی شدن مرا گرفته است.

به یاد داشته باشید: مردم درباره شما و آنچه که شما انجام می دهید خیلی فکر نمی کنند

ممکن است احساس کنید همه به طور کلی در حال تماشا ، قضاوت و تفکر درباره شما هستند. و بنابراین عصبی می شوید ، نگران می شوید یا خود را در زندگی نگه می دارید. اما یک درک هوشیارانه ای که در طول این سالها داشته ام این است که مردم به سادگی به آنچه شما انجام می دهید اهمیت نمی دهند.

فقط به این دلیل که ممکن است زیاد در مورد آنچه انجام می دهید فکر کرده و بگویید به این معنی نیست که دیگران نیز چنین کاری می کنند. آنها بشقاب مخصوص خودشان را پر می کنند و همان کاری را انجام می دهند که شما انجام می دهید: تمرکز بر روی خودشان ، روی حیوانات خانگی و بچه ها و چالش های خودشان در این لحظه از زمان.

اصلا مهم نیست که مردم در مورد شما چه فکری میکنند پس تمرکزتان را به هدفی که دارید قرار دهید و از توجه بیش از حد به محیطتتان خودداری کنید تا عصبی نشوید.

به خود بگویید که هیجان زده اید

انرژی عصبی را در چیزی که به شما کمک می کند مهار کنید. اگر با استفاده از نکات بالا نمی توانید عصبی بودن را در بعضی شرایط به حداقل برسانید ، روش دیگری را انتخاب کنید.

وقتی زیاد عصبی شدید ، به خود بگویید که از جلسه ، سخنرانی و غیره هیجان زده اید. این به شما کمک می کند تا دیدگاه خود را در مورد آنچه در درون شما اتفاق می افتد تغییر دهید، من دریافتم که این روش به من کمک می کند برای مدت کوتاهی شور و اشتیاق و شفافیت بیشتری پیدا کنم.

بنابراین می توانم با ذهنیتی بهتر و حالت عاطفی به آن جلسه بروم. و چند دقیقه بعد از جلسه ، معمولاً انرژی هیجان زده به طریقی مفید استفاده می شود و من دوباره احساس آرامش و تمرکز بیشتری می کنم.

نظرات کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به شاه کلید موفقیت می باشد. طراحی و توسعه توسط هایپر وب