هفت دلیل علمی برای اینکه بدانیم چرا خندیدن برای ما مفید است

خنده,خندیدن,شادی,سلامتی,عاطفی,عشق

۱۴۰۰/۰۵/۳۰ 0 نظر

ما همگی تا کنون این اصطلاح را که “خندیدن بهترین درمان است” را شنیده ایم، با این حال کمتر کسی بین ما هست که در زندگی روزمره نیز این جمله را به معنای واقعی آن تجربه کرده باشد.

داشتن حس شوخ طبعی و توانایی بیشتر خندیدین می تواند مزیت های فراوانی را از لحاظ فیزیکی، عاطفی و اجتماعی برایتان به ارمغان بیاورد.

خندیدن خیلی ارزان تر از مراجعه به دکتر می باشد و خیلی بهتر از داروهای متعددی که تجویز می شود عمل می کند پس چرا امتحانش نکنیم؟

در زیر به چند دلیل علمی خواهیم پرداخت که اهمیت خندیدن و داشتن حس شوخ طبعی را برایمان روشن تر خواهد کرد.

خندیدن به طور مستقیم با عملکرد مناسب و سالم رگ های خونی در بدن در ارتباط است

خنده باعث ارتجاع و گسترش بافتی می شود كه لایه داخلی رگهای خونی را تشکیل می دهد و در نهایت باعث افزایش گردش خون در رگ های بدن می گردد و در نتیجه بسیار مهم است که بدانید بر اساس تحقیقات بدست آمده توسط محقق به نام این حوزه آقای مایکل میلر (Michael Miller) خنده باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی می گردد.

خنده سلامت عاطفی را بهبود می بخشد

خنده باعث سلامتی ذهن و روح شما می شود

خنده و شوخ طبعی باعث تحریک مراکز عاطفی و پاداش مغز می شود و دوپامین (یک پیام رسان در مغز است که عامل اصلی ایجاد انگیزه و حرکت می باشد) را آزاد می کند و کمک می کند که بدن ما سریع تر و بهتر به احساسات و عواطف عکس العمل نشان دهد و تجربه لذت بردن را تقویت می کند.

همچنین خنده باعث آزاد شدن اندروفین می گردد که درد و استرس را تنظیم می کند و حس رضایتمندی و سرخوشی را در ما القا می نماید.

خندیدن نقش مهمی در تعامل و پیوند اجتماعی دارد

این فرضیه وجود دارد که خندیدن و شوخ طبعی مدت ها قبل از شروع استفاده انسان از سخن و گفتار وجود داشته است. بنابراین نشانه های اجتماعی غریزی محکمی وجود دارد که انسان ها در یک موقعیت اجتماعی از آن آگاه هستند.

خنده نقش مهمی در تنظیم مکالمات انسان ها دارد و همچنین در تسهیل پیوند اجتماعی بین گروههای مختلف نقش کلیدی ایفا می کند. حس شوخ طبعی در ارتباطات و جذابیت های بین فردی بسیار حائز اهمیت است و یکی از مؤلفه های اصلی در داشتن توانایی اجتماعی است.

داشتن حس شوخ طبعی خانواده ها و دوستان را به هم بیشتر پیوند می زند و هویت گروهی را در آن ها تقویت می کند. همچنین ثابت شده است که خندیدن می تواند به داشتن ازدواجی موفق کمک کند.

خنده شما را جذاب تر می کند

خنده و شادی شما را جذاب تر نشان می دهد

مطالعات نشان داده اند که مردانی که دارای حس شوخ طبعی بالایی هستند ، جذابیت بیشتری پیدا می کنند. در مقابل نیز ، مردان بیشتر جذب زنانی می شوند که از شوخی های آن ها می خندند و غرق در شادی می شوند. این باعث می شود راحت تر در موقعیت های اجتماعی همانند همایش ها و مهمانی ها در کنار هم باشید و به شما کمک می کند تا دایره های اجتماعی خود را گسترش دهید.

همچنین استدلال می شود که داشتن حس خوب در مصاحبه شغلی شانس استخدام شدن را افزایش می دهد.

خندیدن سطح استرس و اضطراب را کاهش می دهد

طنز و خنده  به عنوان یک عنصر انعطاف پذیر توصیف شده است و می تواند به شما این امکان را بدهد که مشکلات روزمره را در چشم انداز قرار دهید و توانایی های مقابله خود را در شرایط دشوار افزایش دهید.

خنده اثرات منفی استرس را بر سلامتی تعدیل می کند و روحیه مثبتی در شما ایجاد می کند تا تاثیرات  احساسات منفی را در شما به حداقل برساند. این کمک می کند که در شرایط نامطلوب آن را به گونه ای طنز آمیز مشاهده کنید و از اثرات منفی آن به روحیات و عواطف خود بکاهید.

خنده واقعی همچنین مسری است ، بنابراین چرا نتوانیم با به اشتراک گذاشتن خنده با دیگران، به افزایش روحیه و انگیزه آن ها کمک کنیم؟

خنده سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

تجربیات استرس زا در زندگی روزمره سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند ، از ساده ترین شرایط مانند اتومبیل که نمی خواهد روشن شود ، خطر ابتلا به بیماری های عفونی و بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

داشتن یک حس خوب شوخ طبعی مانع از ایجاد استرس در سیستم ایمنی بدن شده و شما را از بیماری محافظت می کند.

خنده برای سیستم تنفسی بدن بسیار مفید است

خنده باعث افزایش طور عمر شما می شود

خنده سریعترین و آسان ترین روش تنظیم تنفس و فرایند دم و بازدم را در ریه ها فراهم می کند.

و منجر به افزایش فوری ضربان قلب ، ضربان تنفس و مصرف اکسیژن می شود.

خنده طولانی مدت و جذاب ، هوای باقیمانده در ریه ها را رها می کند و آن را با هوای تازه و غنی از اکسیژن جایگزین می کند و به همین دلیل است که شما پس از یک خنده دلچسب و طولانی حس بسیار خوبی پیدا می کنید و همچنین این موضوع باعث رسیدن مغز و بدن به حالت هوشیاری در سطح بسیار بالایی می گردد چرا که اکسیژن به خوبی به تمامی اعضاء و بافت های بدن انتقال یافته است.

به زبان ساده خنده و شوخ طبعی این امکان را به شما می دهد که عمیق تر نفس بکشید و در واقع کیفیت تنفس شما را بهبود می بخشد مخصوصاً برای مبتلایان به دستگاه تنفسی مانند آسم می تواند  بسیار راهگشا و مفید باشد.

 در واقع آنقدر مؤثر است که در علم مدیتیشن (تفکر و مراقبه) یوگای خنده ایجاد شده است.

 یوگای خنده بدن را شارژ می کند و با تنظیم جریان “نیروی زندگی” ، القاء آرامش ، تمرکز و انرژی ، وضعیت روحی و عاطفی ما را کنترل کرده و در نهایت بهبود می بخشد.

خنده حتی ممکن است به شما کمک کند تا زندگی طولانی تری داشته باشید. یک مطالعه در نروژ نشان داد که افرادی با حس شوخ طبعی بالا از کسانی که به اندازه کافی نمی خندند بیشتر عمر می کنند. این تفاوت به ویژه برای کسانی که با سرطان مبارزه می کنند قابل توجه بود.

در پایان بطور خلاصه به بیان مزایای خنده و شوخ طبعی از سه بعد سلامت جسمانی و روحی و اجتماعی می پردازیم:

مزایای سلامت جسمانی

 • ایمنی را تقویت می کند
 • هورمون های استرس را کاهش می دهد
 • درد را کاهش می دهد
 • عضلات شما را آرام می کند
 • از بیماری های قلبی جلوگیری می کند

مزایای سلامت روح و روان

 • شادی و سرخوشی را به زندگی می افزاید
 • اضطراب و تنش را کاهش می دهد
 • استرس را تسکین می دهد
 • روحیه را بهبود می بخشد
 • حس مقاومت را در بدن تقویت می کند

مزایای اجتماعی

 • روابط را تقویت می کند
 • دیگران را به ما جذب می کند
 • کار تیمی را تقویت می کند
 • به خنثی کردن درگیری کمک می کند
 • پیوند گروهی را ارتقا می بخشد

نظرات کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به شاه کلید موفقیت می باشد. طراحی و توسعه توسط هایپر وب