هفت مزیت مهم در قدرشناسی و سپاسگزاری که باید بدانید

هفت مزیت مهم سپاسگزاری چیست

۱۴۰۰/۰۶/۱۰ 0 نظر

آیا تا به حال احساس می کنید سلامت روان شما همزمان در چندین منطقه مختلف در حال لغزش است؟ آیا تا به حال فکر کرده اید که آیا راهی برای رفع انسجام آن مشکلات وجود دارد؟ پاسخ ممکن است در سپاسگزار بودن ساده شده باشد.

مطمئناً به نظر مهربانانه می آید، اما سپاسگزار بودن همیشه تقویت کننده شگفت انگیزی برای بهزیستی روانشناختی بوده است. فقط امتحانش کن و ببین! در اینجا 7 مزیت سلامت روان نشان دادن قدردانی و سپاسگزار بودن آورده شده است.

سپاسگزاری شما را خوشبین تر می کند

هرچه قدرشناس تر باشید، احتمال تغییر افکار تان به سمت مثبت گرایی بیشتر است. افکار شما به آرامی و به طور پیوسته شروع به جستجوی خودکار چیزهای مثبت زندگی می کنند که می توانید قدردان آنها باشید و به طور موثر مغز خود را دوباره آموزش دهید.

این بدان معنی است که نشان دادن قدردانی دیدگاه شما را تغییر می دهد و به شما امکان می دهد قبل از اینکه در ابرهای خاکستری خود را گم کنید، پوشش های نقره ای(روزهای خوب پس از روزهای بد خواهند آمد.) را ببینید. این چیز بسیار قدرتمندی است!

قدرشناسی استرس را کاهش می دهد.

سپاسگزار بودن می تواند با کمک به تنظیم میزان استرس، به فکر مثبت کمک کند. یک مطالعه نشان داده که هنگام شکرگزاری، افراد نتایج شگفت انگیز مختلفی را احساس می کنند، ثابت شده است که شکرگزار بودن:

  • ضربان قلب را کاهش می دهد
  • یک قاب ذهن آرام تری ایجاد می کند
  • اضطراب را کاهش می دهد

از طرف تلنگری، تجربه احساس کینه توزی اثرات معکوسی خواهد داشت، و باعث بدتر شدن سطح استرس در اطراف می شود. این تحقیق حتی فراتر از آن بیان کرد که جهت دادن توجه و تمرکز خود به سمت چیزهایی که باید از آنها سپاسگزار بود، می تواند برای تسکین بدترین استرس ها در شرایط دشوار کافی باشد و به شما حس مثبت اندیشی بدهد.

خطر ابتلا به افسردگی را در شما کاهش می دهد

وقتی شکرگزار باشید، لزوما غیر واقعبینانه نیست. در عوض، شما بر نعمت ها تمرکز می کنید. شما به خود می گویید که دنیا وحشتناک نیست و همه چیز بد نیست. در نتیجه، شما در کل احساس بهتری دارید، و نحوه تفکر شما می تواند در جهت کمک به شما تغییر کند.

تحقیقات نشان می دهد که این یک اثر موج دار قابل توجهی ایجاد می کند و به شما کمک می کند تا در تلاش برای رسیدن به اهداف خود، انگیزه خود را از طریق آزمایش ها و سختی ها حفظ کنید. در مجموع، قدرشناسی خطر ابتلا به افسردگی را کاهش می دهد، که یک مزیت بی نظیر برای سلامت روان شماست!

نشان دادن قدردانی به شما چشم انداز مثبتی می بخشد

مغز انسان معمولاً تمایلاتی دارد که متخصصان آن را ”سوگیری منفی” می نامند، که تمایل طبیعی به تمرکز بر نکات منفی در زندگی است. همچنین به این معنی است که تمرکز شما روی موارد کمبود شما و آزمایشات احتمالی پیش رو شما بیشتر است. متأسفانه، این یک روش کاملاً طبیعی برای تفکر است، زیرا مغز سریعاً هنگام رشد با این دیدگاه سازگار می شود.

اما سپاسگزار بودن می تواند این رفتارها را به سمت مثبت اندیشی سوق دهد و تنها کاری که باید بکنید کمی تمرین است. عمل نوشتن گزارش روزانه یا حتی هفتگی از مواردی که به خاطر آنها سپاسگزار هستید، می تواند باعث ایجاد خلق و خوی بهتر و کاهش علائم سلامت روانی و جسمی شود. از همه مهمتر، دیدگاه شما را تغییر می دهد و ذهن شما را به سمت مثبت سوق می دهد.

سپاسگزاری باعث می شود شما بیشتر آراسته شوید

آیا می دانید سپاس گزاری برای زندگی خود می تواند باعث شود شما بخواهید چیزهای بیشتری به دیگران، به ویژه افراد نیازمند بدهید. برای درک بهتر این موضوع ، می توانیم یک مطالعه دقیق تر را که با استفاده از تجزیه و تحلیل فعالیت مغز از طریق اسکنر MRI انجام شده، از نزدیک بررسی کنیم. در اینجا چند نشانه از نتایج ذکر شده است:

قشر جلوی پیشانی شکمی، که بخشی از مغز مسئول ریسک در مقابل پردازش پاداش است ، هنگامی که شرکت کنندگان احساس نوع دوستی و قدردانی کردند، روشن شد.

در ابتدای مطالعه، اکثر شرکت کنندگان نسبت به نوع دوستی  ارزش پاداش بالاتر از شکرگزاری را تجربه کردند.

بعد از سه هفته تمرین تشکر و قدرشناسی، ارزش نوع دوستی به عنوان پاداش به طور قابل توجهی در قشر جلوی پیشانی شکم افزایش یافت و در بیشتر شرکت کنندگان بیش از قدردانی ارزش گزاری شد.

بنابراین، این مطالعه نشان می دهد که تمرین شکرگزاری می تواند شما را آراسته و دوست داشتنی تر جلوه دهد.

قدرشناسی باعث می شود شما کمتر به مادی گرایی اهمیت دهید

مادی گرایی همیشه یک ویژگی منفی نیست، اما به احتمال زیاد موافقت می کند که در میان بهترین ها نیست. داشتن برخی موفقیت های مادی به عنوان هدف مشکلی ندارد، اما اگر بیش از هر چیز دیگری روی اشیا مادی تمرکز کنید، مشکلات ممکن است بوجود بیایند.

اگر به دنبال راهی برای کاهش این گرایش ها هستید، سپاسگزاری می تواند کمک کند! بر اساس تحقیقات انجام شده ، مشارکت در کارهای مهربانانه و در عین حال داشتن یک ژورنال و تمرین مداوم قدرشناسی، می تواند علاقه شما به مادی گرایی، انتقال وسایل و اشیا را به پایین لیست اولویت های شما کاهش دهد.

عزت نفس شما را تقویت می کند

آیا اغلب نسبت به توانایی ها و مهارت های خود احساس عدم اطمینان می کنید؟ طبق مطالعات انجام شده، سپاسگزار بودن از آنها می تواند به افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس شما کمک کند. این کمی پیشگویی خودکفا است. هرچه در مورد کاری که می توانید انجام دهید مثبت باشید، احتمال بروز آن به شکلی مثبت بیشتر است. این هم به شما کمک می کند تا عزت نفس خود را در لحظه فعلی بالا ببرید و هم بالا نگه دارید. این همچنین می تواند در موارد زیر اعمال شود:

ظاهر شما، عملکرد شغلی، شخصیت، مهارتهای زندگی و عادت های شما.

پس سعی کنید در زندگی به خاطر داشته هایتان همیشه شکرگزار باشید و بدانید که قدرشناسی باعث فراوانی نعمت و سلامتی روح و روان شما خواهد شد.

نظرات کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به شاه کلید موفقیت می باشد. طراحی و توسعه توسط هایپر وب