کنترل بر خودچیست و چه کسی اینجا مسئول است؟

کنترل,صبر,خودشناسی,تسلط,کتاب

۱۴۰۰/۰۶/۰۱ 0 نظر

هنگامی که با یک وضعیت عاطفی روبرو هستید ، کنترل خود آسان نیست. در مواجهه با اقدامات شریک زندگی خود ، واکنش نشان ندادن دشوار است.

اینکه یاد بگیریم مکث کرده و فکر کنیم و سپس پاسخگو باشیم به جای  اینکه سریع و خودکار و ناپخته جواب دهیم ، نیازمند تمرین است. با این حال ، تسلط بر کنترل خود همیشه ارزشمند است ، زیرا هر لحظه از زندگی شما را آسانتر می کند. آیا جمله “هوش هیجانی” را شنیده اید؟ این فقط به معنای خود کنترلی عاطفی است.

کنترل خود با استفاده از  صحبت کردن با خود

صحبت,کنترل,حرف,حرف زدن با خود,صحبت با خود

با خود صحبت کردن یکی از قدرتمندترین ابزاری است که می توانید برای یادگیری خودکنترلی عاطفی از آن استفاده کنید. هر کس یک گفتگوی ذهنی در حال اجرا دارد ، که اغلب منفی است. خبر خوب این است که شما می توانید این مونولوگ (صحبت با خود) منفی را با افکار و صحبت های مثبت تر جایگزین کنید.

مغز تمایل دارد چیزهای آشنا را بارها و بارها تکرار کند ، بارها و بارها به مسیرهای عصبی تعیین شده می رود. تکرار یک تمرین، تأیید یا انتخاب مسیرهای جدیدی ایجاد می کند که در نهایت این پروسه را برای مغز خودکار می کند. افکار جدید مانند فکرهای قدیمی در ذهن شما جای خواهند گرفت ، یا مثل یک آهنگ محبوب که بارها و بارها شنیده اید در افکار شما جاری خواهد شد. فقط اینبار این آهنگ در مورد عشق گمشده شما نخواهد بود بلکه در مورد حمایت از خودتان خواهد بود.

اگر احساس می کنید گفتگوی شما “به طور طبیعی منفی است” ، ممکن است در حال ایجاد یک هویت خود برآورده باشید ، که توانایی شما در انتخاب پاسخ های شما را نشان می دهد. برای تغییر این ، یاد بگیرید که به مونولوگ داخلی خود توجه کنید: در مورد روز آینده ، درباره اشتباهات ، کنترل خود، در مورد شانس خود با خود چه می گویید؟ اگر این پیام ها منفی باشند ، تغییر آنها می تواند روحیه و خوش بینی شما را بالا ببرد.

افراد مثبت و خوشحال زندگی راحت تری دارند و سریعتر از مشکلات عبور می کنند. کارهایی وجود دارد که می توانید برای بالا بردن سطح خوش بینی خود انجام دهید و کنترل خود را بر این موضوع افزایش دهید، حتی اگر نتوانید آنچه را که هستید تغییر دهید.

خودتان را بشناسید

خودشناسی,خودآگاهی,کنترل بر خود,کنترل

اگر عاشق سکوت هستید و تمایل به ساکت بودن دارید ، این ممکن است یک ویژگی ژنتیکی باشد – شنوایی شما و سیستم عصبیتان ممکن است نسبت به دیگران حساس تر باشد و این ویژگی از بین نمی رود. با این وجود می توانید از آن نهایت استفاده را ببرید و یاد بگیرید که ایجاد آرامش فراوان در زندگی شما را به یک فرد شادتر و آرامتر تبدیل می کند. اگر از طرف دیگر ، شما طرفدار هیجانات زیاد و مهمانی های شلوغ هستید و از سر و صدا و هیجان لذت می برید و میتوانید آن را کنترل کنید ، می توانید از آن نیز به عنوان دارایی استفاده کنید.

افکار شما بر روحیه شما تأثیر می گذارد و نحوه ارتباط با خودتان می تواند روحیه شما را بالا ببرد یا ضعیف کند. فعالیت عصبی در مغز هورمون هایی را که مترادف احساسات هستند ، فعال می کند. انتقاد مداوم از خود ، منجر به نگرش “چه کاربردی” می شود ، که منجر به افسردگی و نگرشی سرد و بی روح می شود ، که در زندگی یا روابط شما به خوبی عمل نمی کند.

افکار مداوم و آزاد که در ذهن شما به چرخش در می آیند نیز موجب اضطراب می شوند. افکار مداوم و منفی ، باعث ایجاد استرس خواهد شد، تحمل فشار بر شما استرس زا خواهد بود اگر مشتری من یک نبرد ذهنی درونی دارد و قادر به تصمیم گیری قاطعانه نیست ، این استرس را نیز افزایش می دهد، الگوهای روابط ناکارآمد همچنین استرس زا هستند.

به عنوان مثال اگر مرتباً نگران این هستید که دیگران درباره شما چه می گویند و برایتان نظر دیگران در زندگی شخصیتان بسیار مهم است شما دائما در استرس خواهید بود، بهتر است به جای توجه به بیرون به ندای درونی خود گوش کنید و به خودتان اعتماد داشته باشید تا بتوانید خود را کنترل کرده در آرامش کارهایتان را پیش ببرید. بسیاری از مردم هنوز درک نمی کنند که مسئولیت احساسات خود را خودشان بر عهده دارند و هیچ کس دیگری مسئولیت این را ندارد که به آنها احساس بهتری را القا کند.

صبر و کنترل

صبر,صبر کردن,حوصله,کنترل داشتن,انرژی

صبر ، روش دیگری برای توصیف کنترل هوش هیجانی خود است. یادگیری اینکه صبور و آرام باشیم باعث کاهش و تسکین استرس و نگرانی در ما می شود.

پرورش صبر در واقع یادگیری کنترل تکانه است: این یک مسئله در کنترل خود است. شما می توانید یاد بگیرید که چگونه “مراقبت عاطفی” را انجام داده و استرس را از بین ببرید ، آنچه را که می خواهید انجام دهید پیگیری کنید و وقتی به چیزی دست پیدا می کنید ناامیدی را از خود دور سازید.

صبر یادگیری این است که چگونه قبل از انجام هر کاری در زندگی ابتدا به آن کمی بیاندیشید و با در نظر گرفتن شرایط موجود و عواقب آن دست به کار شوید. این یک فرایند رشد فردی است ،  و به گونه ای می توان از آن به عنوان: دگرگونی خود از طریق آگاهی و یادگیری یاد کرد.

برای به دست آوردن صبر ، بیاموزید که روی انگیزه های ناگهانی عکس العمل نشان ندهید ، بلکه فکر و نگرش خود را تغییر دهید و به حمایت و تشویق برسید. برای یادگیری صبر و اراده لازم که ارتباط شما را تقویت می کند ، این پنج مرحله می تواند به شما کمک کند.

پنج قدم برای کمک به شما در یادگیری صبر:

 صبر کنید

توصیه قدیمی : ” قبل از پاسخ دادن تا 10 بشمارید” یک روش عالی برای یادگیری صبر است. به خودتان فرصتی دهید تا بهترین پاسخ را بدهید.

استفاده از چشم انداز

انگیزه ها یا خواسته های خود را در چشم انداز قرار دهید. آیا یک ساعت از این زمان مهم خواهد بود؛ پانزده دقیقه از الان؟ بسیاری از آنها نخواهد بود.

درک خود

اگر وسوسه شده اید که بر طبق هیجانات و انگیزه های ناگهانی عمل یا صحبت کنید ، باید درک کنید که انگیزه طبیعی است ، اما لازم نیست که توسط آن اداره شوید. عکس العمل ها و انگیزه ها کاملا طبیعی و جزیی از زندگی ما هستند آنچه اهمیت دارد این است که ما در مواجهه با آن ها چطور از خودمان واکنش نشان می دهیم.

نگاه و دید بلند مدت داشته باشید

اگر در حال واکنش نشان دادن هستید زیرا کسی شما را ناراحت کرده است (به عنوان مثال: شریک زندگی تان احساسات شما را آزار می دهد)، برای کنترل این وضعیت کمی مکث کرده و فکر کنید که شاید او هم اکنون به محبت شما نیاز داشته باشد و سعی کنید از ایجاد تنش بر اساس تصمیمات آنی خودداری کنید. اگر وسوسه شده اید که بر اساس احساسات و انگیزه های ناگهانی عمل کنید ، یک دقیقه مکث کرده و هدف بزرگتر خود را در نظر بگیرید. سپس تصمیم بگیرید که آیا انگیزه لحظه ای ارزش عقب نشستن از هدف بزرگتر را دارد یا خیر.

به خودتان استراحت دهید

اگر قبل از اینکه در مورد چیزی فکر کنید ، بر اساس انگیزه ناگهانی دست به کاری اشتباه می زنید ، تصدیق کنید که این کار را کرده اید ، سپس خود را ببخشید و خیلی سریع به مسیر صحیح بازگردید.

همانطور که دیدید با کمی صبر و دوراندیشی و پرهیز از عکس العمل های سریع و پیش قضاوت های نادرست می توانیم به خوبی خود را کنترل کنیم و از تواناییهای خود در جهت رسیدن به اهداف اصلی زندگیمان بهره ببریم.

نظرات کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به شاه کلید موفقیت می باشد. طراحی و توسعه توسط هایپر وب