یاد بگیرید همیشه انرژی را مدیریت کنید نه زمان را

روش مدیریت زمان در زندگی

۱۴۰۰/۰۵/۲۸ 0 نظر

می خواهید سازنده تر و خلاقتر باشید؟ انرژیتان را مدیریت کنید نه زمانتان را.
شما احتمالا به راحتی می توانید بگویید که در روز چند ساعت کار می کنید. ولی آیا می توانید بگویید که در روز بطور متوسط چقدر انرژی مصرف می کنید؟ بله اندازه گیری انرژی بسیار سختر از زمان است.
زمان محدود و ثابت است ولی انرژی اینگونه نیست و مدام در حال تغییر می باشد.
نکته ای که بسیار حائز اهمیت است این است که شما در طول روز انرژی کمتری به نسبت زمانی که در اختیارتان هست دارید و زمانهایی که شما در بهترین وضعیت از نقطه نظر انرژی قرار دارید در طول روز نهایتا به 3 الی 4 ساعت محدود می شود. و این را نیز باید مدنظر داشته باشید که این زمان را نمی توان خیلی تغییر داد و بهترین راهکار این است که بتوانید استفاده بهینه را از این زمانها که در بالاترین سطح انرژیتان قرار دارید ببرید و کارهای مهم را در این زمان ها انجام دهید.
مقاله مورد بررسی برگرفته از تجربیات و مطالب تونی شووارتز (Tony Schwartz) و کاترین مک کارتی (Catherine McCarthy) تحت عنوان پروژه ی انرژی تهیه شده است.
پاسخ به در خواست های فزاینده با افزیش ساعات کاری موجب عوارض روانی جسمانی و کاهش سطح تعامل و افزایش سطح حواس پرتی ما خواهد شد. لذا نیازمند افزایش عملکرد خودمان از طرق دیگر هستیم که بهترین آنها مدیریت انرژی است.

اصلی ترین مشکل ساعات کاری محدود بودن زمان است.

انرژی: در فیزیک از آن به عنوان ظرفیتی برای کار کردن یاد میشود.
منابع انرژی در وجود انسان: بدن، احساسات، ذهن و روح.
نکته مدیریت انرژی نسبت به زمان در این است که منابع انرژی با درایت و برنامه ریزی ما قابل تجدید هستند ولی زمان هیچ وقت تجدید پذیر نیست و به عقب بر نمی گردد و دارای محدودیت است از این رو مدیریت انرژی نیز به اندازه مدیریت زمان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و امروزه بخصوص در جوامع پیشرفته به آن در سطوح مختلف پرداخته میشود تا انسان ها بتوانند از زمان در اختیارشان به بهترین نحو استفاده لازم را ببرند.
جهت مدیریت انرژی باید تغییراتی در زندگی و عادت هایمان ایجاد کنیم و انقدر تمرین کنیم تا وارد ناخود آگاهمان گردد.
برای مثال: زودتر به رختخواب رفتن، ورزش با زمان کم ولی پیوسته و منظم، عدم استفاده یا استفاده کمتر از نوشیدنی های گازدار.
همانطور که در بالا اشاره گردید انرژی دارای منابع و ابعاد چهارگانه است که حال میخواهیم گامهای عملی جهت تجدید آنها را برای شما ارایه کنیم:

انرژی جسمانی

انرژی جسمانی و فواید آن

برای مدیریت انرژی جسمانی میتوانید این کارها را انجان دهید:

 • کنترل خواب از طریق زودتر خوابیدن
 • کاهش استرس از طریق فعالیت های قلبی-عروقی
 • خوردن غذاهای سبک در چند وعده به جای وعده های سنگین
 • اهمیت دادن به نشانه های کاهش انرژی همانند خمیازه، بی قراری، ضعف و …
 • ایجاد وقفه های کوتاه ولی منظم جهت بازیابی انرژی هر 90 یا 120 دقیقه (Ultradain Rythms)
  (پیاده روی، گوش دادن به آهنگ با آیپد، کتاب خواندن، صحبت درباره موارد غیر کاری)

اگر حال و هوای شما عوض شود در زمان بسیار کم مقدار زیادی انرژی بازیابی میشود.

انرژی عاطفی

انرژی عاطفی و فواید آن در زندگی

 • کاهش احساسات منفی از قبیل بی حوصلگی، عصبانیت، نگرانی از طریق تنفس عمیق شکمی.
 • ابراز قدردانی با جزییات کامل و در زمان خاص از طرق صحبت، ایمیل و یادداشت که موجب تزریق انرژی مثبت در هردو طرف میشود.
 • استفاده از لنز معکوس،بلند و عریض در مواجهه با موقعیت های ناراحت کننده. (دورنگری کردن و خود را جای دیگران گذاشتن در موقعیت های حساس و تنش ها).
 • احساسات منفی ما را به حالت جنگ یا گریز میکشاند که با خرید زمان که یکی از راه های آن تنفس عمیق است میتوانیم انرژی منفی را خنثی کنیم.

انرژی ذهنی

انرژی ذهنی,تمرکز,کار,خواندن,تمرکز انرژی,قدرت ذهن

تمرکز انرژی کارایی را بالا میبرد و عملکرد چند وظیفه ای بهره وری را از بین میبرد و این حواس پرتی موجب میشود زمان لازم برای وظیفه اول 25 درصد افزایش یابد که به آن زمان تعویض میگویند.
برای افزایش کارایی: 90 تا 120 دقیقه برای یک کار مشخص سپس استراحت کوتاه و شروع فعالیت بعدی با تمرکز کامل که به آن التراداین با حداکثر سرعت گویند. برای مثال اگر مدیر یک شرکت هستید و سرتان بسیار شلوغ است جواب ندادن مطلق به تماسها حین جلسات کاری و استفاده از پست صوتی که زمان مفید جلسات را بسیار بالا برده و باعث جمع بندی سریعتر جلسات میشود.در زمانهای استراحت بین جلسات یا بعد از آن می توان به تماسها رسیدگی کرد.

انرژی روحی

انرژی روحی,نقاط قوت,تمرکز روی کار

نقاط شیرین کارتان را مشخص کنید. یعنی کارهایی را که به شما احساس اثربخشی و جذب و مفید بودن میدهد و از آن بسیار لذت میبرید. زمان و انرژیتان را به کاری که بیش از همه مهم می پندارید اختصاص دهید برای مثال 20 دقیقه آخر قبل رسیدن به خانه را به استراحت اختصاص دهید تا به انرژی در اختیار خانواده باشید.

با ارزش های اصلیتان زندگی کنید برای مثال اگر آداب اجتماعی برایتان مهم است از دیر به جلسات رسیدن اجتناب کنید و کمی زودتر از موعد در جلسات حاضر باشید تا روح و روانتان آسوده باشد.
یکی دیگر از نکاتی که برای مدیریت بهینه انرژی در طول روز باید مورد توجه قرار گیرد تمرکز بر انجام یکی یکی کارها (Monotasking) و اجتناب از انجام چندین کار همزمان (Multitasking) است.
تحقیقات بسیاری وجود دارد که نشان می دهد انجام چند کار دریک زمان کارایی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. تلاش برای انجام چندین کار در کمترین زمان کیفیت را به شدت کاهش داده و منجر به اشتباهات عدیده می گردد و از طرفی نیز باعث هدر رفتن زمان می شود چرا که برای جبران و تصحیح اشتباهاتمان باید وقت اضافی اختصاص دهیم از این رو تمرکز بر انجام کارها بصورت مجزا و دقت بالا موجب انجام کارها با کیفیت بالا و با صرف مقدار بهینه ای از انرژی میگردد و اگر بخواهیم دقیق تر باشیم در نهایت موجب صرفه جویی در زمان ما نیز می گردد.
پس بسیار مهم است که خودمان را از همه لحاظ بشناسیم و بتوانیم منابع چهارگانه انرژی خودمان را در طول روز مدیریت و تجدید کنیم تا بتوانیم در دنیای امروز که انبوهی از کارها بر سرمان خراب می شود به بهترین صورت و بالاترین کیفیت آنها را به انجام رسانیم.

نظرات کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به شاه کلید موفقیت می باشد. طراحی و توسعه توسط هایپر وب