چگونه از ناامیدی رهایی یافته و آن را به امید تبدیل کنیم؟

چگونه از ناامیدسی رهایی یابیم؟

۱۴۰۰/۰۶/۰۸ 0 نظر

وقتی ناامید می شوید ، این می تواند به شما صدمه بزند. گاهی کم و بعضی اوقات زیاد. این می تواند شما را برای چند روز یا حتی هفته ها به سمت یک ترس مخرب سوق دهد.

اما اگر بیاموزید که چگونه با روشی سالم و مفیدتر با ناامیدی کنار بیایید ، آن نه تنها ترسناک و دردناک نخواهد بود بلکه می تواند یک پرش یا تجربه یادگیری برای رشد بیشتر شخصی در زندگی شما به حساب بیاید. این حداقل تجربه من در دهه گذشته بوده است و در این پست می خواهم 7 مرحله ، نکته و عادت را که طی این سالها آموخته ام و به من کمک می کند که هم از عهده ناامیدی برآیم و هم از موقعیت هایی که در وهله اول باعث ناامیدی من می شود، استفاده کنم را با شما به اشتراک بگذارم.

ابتدا احساس خود را بپذیرید

اگر احساس خود را بپذیرید امیدوار تر می شوید

ناامیدی آزار دهنده است. و این قابل درک است و ما مشکلی با آن از این لحاظ نداریم. سعی نکنید آن را از خودتان دور کنید. و سعی نکنید آن را زیر لبخند بزرگی پنهان کنید.

احساس خود را بپذیرید و برای مدتی به آن اجازه دهید که در شما رخنه کند و ببینید که ناامیدی چگونه می تواند آزاردهنده باشد. زیرا اگر این کار را انجام دهیم ، پردازش آنچه اتفاق افتاده سریعتر و در طولانی مدت کمتر دردناک خواهد بود.

اگر من از طرف دیگر احساسی را که دارم صادقانه رد کنم، این احساسات می توانند بعداً و در مواقع غیر منتظره ظاهر شوند و من را پرخاشگر بدخلق ، بدبین یا منفعل سازند.

به یاد داشته باشید که شما ناامید نیستید

صرف اینکه ناامید شده اید ، دچار عقب گرد شده اید یا اشتباهی مرتکب شده اید و شخص دیگری را ناامید کرده اید به این معنی نیست که برای همیشه ناامید یا شکست خورده اید و این وضعیتی که اکنون در آن قرار دارید برای همیشه دوام نخواهد داشت. حتی اگر امروز ممکن است چنین احساسی داشته باشد.

حقیقت این است که صرف اینکه امروز ناامید شده اید یا کسی را ناامید کرده اید به معنای این نیست که فردا یا دفعه بعدی این کار را خواهید کرد. این به شما عنوان ناامیدی را برچسب نمی زند (مگر اینکه بخواهید آن برچسب را روی خود بچسبانید). اگر به حرکت خود ادامه دهید و در راه رسیدن به هدف ثابت قدم باشید ، پیشرفت خواهید کرد.

از آن (ناامیدی) بیاموزید

به جای گم شدن در درد و احساسات منفی که می تواند ناشی از ناامیدی باشد ، انتخاب کنید تا آن را بیشتر به عنوان چیزی که می توانید از آن چیزهای ارزشمند یاد بگیرید (و چیزی که به رشد شما کمک می کند) ببینید.

با پرسیدن سوالات بهتر از خود می توانید این کار را انجام دهید. سوالاتی مانند: یک چیزی که می توانم از این یاد بگیرم چیست؟ چگونه می توانم خودم را آماده کنم تا در آینده از این ناامیدی جلوگیری کنم؟ یک کاری که دفعه بعد می توانم در مواجهه با این ناامیدی متفاوت انجام دهم چیست؟

شاید یاد بگیرید که دفعه بعدی که در موقعیت مشابهی هستید یا در کار یا پروژه ای با شخص دیگری کار می کنید ، احتمالاً می توانید ارتباط بهتری برقرار کنید. یا اینکه برای جلوگیری از اشتباه یا تفکر واضح تر، باید تعادل بهتری بین استراحت و کار به خود بدهید. حتی ممکن است متوجه شوید که باید تغییر بزرگتری در زندگی خود ایجاد کنید و با کسی که بارها شما را ناامید کرده است شروع به گذراندن وقت کمتری کنید و یا اصلاً وقت نگذارید.

به خود یادآوری کنید که اگر به خارج از منطقه راحتی خود بروید ناامیدی رخ خواهد داد

از منطقه امن خود خارج شوید

چه کسی هرگز ناامید نمی شود؟ یا هرگز نسبت به عقب نشینی یا اشتباه احساس کمبودی نمی کند؟ جواب مشخص است: افرادی که واقعاً هرگز از منطقه راحتی خود خارج نمی شوند.

هرکسی که اکنون موفق است و در زندگی و تجربیات خود به طور قطع سهمی از ناامیدی و شکست را داشته است. عقب نشینی و گاهی احساس ناامیدی بخشی طبیعی از زندگی شماست و در واقع نشانه ای از تلاش شما برای رشد و بهبود شرایط است.

من دریافته ام که فقط در ذهن داشتن این واقعیت (ناامیدی بخشی طبیعی از زندگی است) به من کمک می کند تا قدرت خود را حفظ کنم و با سهولت بیشتری با لغزش ها و عقب نشینی های خودم کنار بیایم.

روی آنچه هنوز در زندگی خود دارید تمرکز کنید

برای حرکت به سمت جلو، تمرکز خود را به سمت آنچه در زندگی خود دارید، تغییر دهید. مردم، احساسات و چیزهایی که گاهی اوقات ممکن است آنها را مانند سقف بالای سر خود و نعمتی بزرگ در زندگی خود فرض کنید.

بهره گیری از قدردانی از این طریق به من کمک می کند تا همه چیز را در مد نظر قرار دهم و اجازه ندهم ناامیدی مرا تحت فشار قرار دهد و مرا از راه رسیدن به هدف هایم خارج کند.

در مورد ناامیدی خود با یکی از نزدیکان صحبت کنید

صحبت با دوستان و آشنایان از بهترین روش های درمان ناامیدی

همانطور که قبلاً ذکر شد، داشتن یک دیدگاه سالم و گسترده نسبت به آنچه اتفاق افتاده است، یک قسمت حیاتی در مقابله با ناامیدی به روش بهتر است. و یکی از قدرتمندترین راهها برای انجام این کار، تجربه من این است که آن را در معرض نور قرار دهم یعنی آن را با یکی از نزدیکانم که مورد اعتمادم نیز هست به اشتراک بگذارم و با او درباره آن صحبت کنم.

با تخلیه آن در حالی که دوست شما فقط گوش می دهد می توانید این فشار درونی را آزاد کنید ، مسائل را برای خود مرتب کنید و اتفاقاتی را که رخ داده است بپذیرید به جای اینکه بخواهید آن را از خود دور کنید یا نادیده بگیرید و اگر شما دو نفر در این مورد گفتگویی داشته باشید ، می توانید وضعیت را از طریق چشم شخص دیگری و از منظری دیگر ببینید.

این فرد می تواند به شما کمک کند تا از کاه کوه نسازید و خودر در محاصره ناامیدی قرار ندهید و هر دوی شما می توانید با شروع یک برنامه عملیاتی برای حرکت به جلو تلاش کنید.

برای رهایی از ناامیدی از ذهن و لاک خود بیرون بیایید

اگر می دانید که تمایل دارید در فکر یک وضعیت منفی برای مدت طولانی گیر بیفتید و به یک مارپیچ رو به پایین بروید ، از ذهن خود بیرون بیایید و فکرهایی که در ذهن خود دارید را تغییر دهید و در واقع سعی کنید تا فضای ذهنی خود را عوض کنید.

سه روش برای انجام این کار و تمرکز و توجه به بیرون این است:

به کسی کمک کنید: به یک دوست کمک کنید تا برای مهمانی یا جلسه ای در محل کار خود برنامه ریزی کند. یا در جابجایی جعبه ها و وسایل دوستتان در خانه جدیدش به او کمک کنید. یا اینکه فقط در آنجا حضور داشته باشید و هنگام تخلیه ناامیدی از زندگی اش به او گوش فرا دهید.

ورزش کنید: ایمان داشته باشید که بلند کردن وزنه ها یا بیرون رفتن برای پیاده روی طولانی راهی عالی برای تمرکز دوباره به سمت بیرون ، تجدید انرژی و تمرکز بیشتر است.

کتاب خوانی: خواندن کتاب هایی که به موضوعات آن علاقه دارید همیشه می تواند مفید باشد به خصوص در زمان هایی که ناامیدی به سراغتان می آید می توانید با انتخاب یک کتاب خوب و خواندن آن فضا را به طور کامل تغییر دهید.

نظرات کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به شاه کلید موفقیت می باشد. طراحی و توسعه توسط هایپر وب