8 دلیل برای اینکه چرا قبل از صحبت کردن باید به خوبی فکر کنیم

صحبت کردن,فکر کردن,صحبت,فکر

۱۴۰۰/۰۶/۰۷ 0 نظر

کمی بیاندیشید و اعتراف کنید. شما قبلاً چیزهایی را گفته اید که آرزو می کنید هیچوقت نگفته بودید و می خواستید که حرفتان را پس بگیرید. درست است؟ مطمئناً همه ی ما این موارد را در گفتگوهای خود داشته و خواهیم داشت. این بخشی از طبیعت بشر است. گاهی اوقات آنقدر احساساتی می شویم که فراموش می کنیم باید قبل از صحبت کردن ، فکر می کردیم. این مانند چیزی است که مغز عقلانی و منطقی ما را فلج می کند و در این فرآیند ، مغز احساسی ما اجازه می دهد کلماتی از دهان ما بیرون بیایند که هرگز نباید گفته شوند.

با این حال ، برخی از افراد این کار را مرتباً بیشتر از دیگران انجام می دهند. و اگر می خواهید یاد بگیرید که چگونه قبل از صحبت کردن فکر کنید ، مقاله و مطلب درستی را برای خواندن انتخاب کرده اید.

اما ابتدا ، اجازه دهید در مورد دلایل اینکه چرا باید قبل از صحبت کردن فکر کنید ، صحبت کنیم.

برخی از والدین ممکن است به فزرندانشان یاد داده باشند که قبل از بیرون آمدن کلمات از دهانشان فکر کنند. اما بسیاری دیگر چنین نیستند. اگر در رده دوم قرار دارید ، می خواهید در مورد این دلایل بسیار مهم فکر کنید که چرا باید قبل از گفتن چیزی که لازم نیست فکر کنید.

سخنان شما بازتاب آنچه که هستید می باشد

سخن,صحبت,کلمه,کلمات

وقتی بزرگ شدم ، مادرم به من و خواهرانم یاد داد که از جملاتی که در آن “قسم” وجود دارد استفاده نکنیم. من فکر کردم که او فقط می خواهد ما خانم و متشخص باشیم ، اما یک دلیل عمیق تر هم وجود دارد.

مطمئناً خانم و متشخص بودن چیز خوبی است. اما فراتر از آن ، او به ما می آموخت که کلماتی که شما استفاده می کنید شخصیت شما را تعیین می کند. آنها نه تنها بر خود شما بلکه بر چگونگی درک مردم از شما و نوع شخص شما اثر می گذارند پس در به کار گیری کلمات باید بسیار دقت داشته باشیم.

کلمات قدرت بسیار زیادی دارند

من مطمئن هستم که شما از جنبش درست زبان آگاه هستید. در اصل ، این کلمات را به کلمات زیباتر تغییر می دهد.

به عنوان مثال ، در دهه 1970 ، مردم برای توصیف شخصی که از نظر ذهنی کندتر از حد متوسط بود ، از واژه “عقب افتاده” استفاده می کردند. اما از آن زمان ، مردم شروع به استفاده از آن به عنوان یک توهین کردند. بنابراین ، در طول سال ها ، ما کلمات و عبارات مختلفی مانند “نیازهای ویژه” را اتخاذ کرده ایم.

نکته این است که اگر کلمات را زیبا تر کنید ، آنها به آنقدر هم منفی به نظر نخواهند آمد. پس با در نظر گرفتن نفوذ و قدرتی که کلمات دارند سعی کنید از آنها درست و بجا استفاده کنید.

کلمات می توانند مردم را آزار دهند (یا به آنها کمک کنند)

کلمات میتوانند به مردم کمک کنند یا آنها را آزار دهند

همانطور که اشاره کردم ، کلمات دارای قدرت هستند و بخشی از این قدرت می تواند خوب یا “شر” باشد. آنچه به شخص می گویید می تواند به آنها آسیب برساند – از نظر عاطفی و روحی.

آیا به این گفته که “چوبها و سنگها ممکن است استخوانهای من را بشکنند ، اما کلمات هرگز به من آسیب نمی رسانند” اعتقاد دارید؟ البته که این جمله همیشه نمی تواند درست باشد- کلمات می توانند آسیب های جبران ناپذیری برسانند. اما آنها همچنین می توانند کمک کنند. بنابراین ، مهم است که اطمینان حاصل کنید که کلماتی که شما استفاده می کنید به جای آسیب رساندن به آنها ، به افراد کمک می کند.

احساسات شما می تواند شما را به گفتن چیزهایی که منظور شما نبوده است ، مجبور کند

من مطمئن هستم که تا کنون از کسانی عصبانی شده اید و چیزهایی را گفته اید که به آنها صدمه زده است. و بعد از اینکه آرام شدید ، ممکن است فکر کرده باشید ، “خوب ، منظورم اینجوری نبوده است.”

می بینید ، وقتی عصبانی هستید، هیجان و عصبانیت باعث می شود تا قسمت منطقی مغز شما خاموش شود و سپس احساساتتان بر شما حکومت می کند. آن هنگام که قسمت عاطفی مغز شما به عنوان فیلتر کلمات شما عمل نمی کند ، ممکن است مواردی را بگویید که منظورتان نیست.

پس همیشه سعی کنید در شرایطی که تحت هر شرایطی احساساتی شده اید در سخن گفتن عجله نکرده و با مکثی کوتاه قبل از حرف زدن درباره آنچه می خواهید بگویید بیاندیشید. مطمئن باشید همین مکث کوتاه و تنفس عمیق تفائت های بسیاری را رقم خواهند زد.

شما ممکن است گاهی اوقات از سخنان دیگران برداشتی اشتباه داشته باشید

ممکن است از کسی ناراحت باشید زیرا فکر می کردید او قصد صدمه زدن به شما را دارد. در نتیجه ، ممکن است به دلیل آن به آنها ضربه بزنید.

اما همه قصد آسیب رساندن به شما را ندارند. بعضی اوقات ، مردم چیزهایی می گویند که به عنوان نقطه مقابل آنچه در نظر داشته اند تعبیر می شود. بنابراین ، اطمینان حاصل کنید که قبل از تصور هر چیزی در مورد آن ها با آنها صحبت کرده اید تا منظور آنها رابه درستی درک کرده باشید. در بسیاری از مواقع سوء تفاهم ها موجب ناراحتی ها و شروع دشمنی می گردد که باید با صحبت و گفتگو های مناسب از ایجاد سوء تفاهم جلوگیری نمود.

ممکن است بیش از حد واکنش نشان دهید

هنگامی که ما فکر می کنیم شخصی چیزی به ما گفته یا کاری انجام داده تا ما را بیازارد آن گاه است که سریع احساساتی می شویم و غریزه وجودمان ما را تا مرز انفجار پیش می برد. اما همه این ها فقط می تواند یک واکنش بیش از حد به گفته های پیرامونمان باشد. پس بهتر است قبل از هر واکنشی با آرامش و کمی تفکر در صدد پاسخ به موقعیت به وجود آمده باشیم و از هر گونه تنش در پاسخگویی پرهیز کنیم.

شما ممکن است به سختی قضاوت کنید

بسیاری از افراد قبل از اینکه کل داستان را بشنوند ، در مورد دیگران داوری می کنند. پرش به نتیجه گیری ، عصبانی شدن ، و گفتن چیزهایی که ممکن است درست یا نادرست باشد ، بسیار آسان است.

اگر شما به طور خودکار از شخص دیگری انتقاد کرده و او را مورد قضاوت قرار دهید ، در نتیجه او نیز حالت دفاعی به خود می گیرد و وقتی این اتفاق بیفتد ،  فضای منفی تری به وجود می آید و گفتگو (و رابطه) می تواند زشت شود.

شما هرگز نمی توانید کلمات خود را پس بگیرید

کلام,صحبت کردن,کتاب,مطالعه,ادب

وقتی چیزی بگویید ، برای همیشه در آنجا است! شما هرگز نمی توانید آن را پس بگیرید. مطمئناً می توانید امتحان کنید ، اما جواب نخواهد داد.

پس گرفتن آنچه شما گفته اید مانند تلاش برای بازگرداندن هوا در بالن است و ممکن نیست. مهم نیست که چقدر تلاش می کنید ، این واقعیت که آن کلمات گفته شده اند را تغییر نخواهد داد و کلمات شما برای همیشه آنجا خواهد بود.

حال چه کار باید بکنید؟

حالا که دلایلی را که باید قبل از صحبت کردن فکر کنید ، می دانید ، چگونه می توانید این کار را انجام دهید؟ این برای بعضی افراد آسان تر است ، در حالی که برای برخی دیگر تقریباً غیرممکن است.

ابتدا باید حداقل 5 یا 10 ثانیه قبل از گفتن هر چیزی صبر کنید ، به خصوص وقتی احساس ناراحتی یا عصبانیت می کنید. اگر نمی توانید دهان خود را بسته نگه دارید ، یک گزینه دیگر فقط ترک اتاق یا وضعیت است. به این ترتیب ، خود را از گفتن هر چیزی که در نهایت از آن پشیمان خواهید شد حفظ می کنید. وقتی آن چند ثانیه را مکث می کنید یا از اتاق خارج می شوید ، باید به این فکر کنید که آیا نکته خوبی برای بیان دارید یا نه.

آیا نظرات شما مرتبط ، مناسب یا مفید هستند؟ در غیر این صورت ، شاید شما نباید چیزی بگویید.

قبل از صحبت کردن ، احساسات طرف مقابل را در نظر بگیرید. چه تأثیری روی آنها خواهد گذاشت؟ باور کنید یا نه ، سخنان شما تاثیر خود را خواهند گذاشت و اگر متوجه شدید که چیزی گفته شده است که نمی خواستید بگویید، پس از آن باید عذرخواهی کنید و مسئولیت شخصی خود را برای اعمال و سخنانتان عهده بگیرید.

در آخر ، فراموش نکنید که از اشتباهات خود بیاموزید! همه ما چیزهایی را گفته ایم که از گفتن آن ها پشیمان هستیم. اما تفاوت در آن هایی است که از اشتباهات خود درس گرفته و درصدد تصحیح آن ها بر می آیند.

نظرات کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به شاه کلید موفقیت می باشد. طراحی و توسعه توسط هایپر وب