فقط در 2 دقیقه اعتماد به نفس خودتان را افزایش دهید

افزایش اعتماد به نفس فقط در دو دقیقه

۱۴۰۰/۰۶/۱۰ 0 نظر

با استفاده از یک راهکار ساده و اثبات شده می توانید اعتماد به نفس خود را افزایش و استرس و اضطراب تان را خیلی سریع کاهش دهید.

مزیت عالی این راهکار این است که بلافاصله اثر می گذارد و فقط 2 دقیقه در روز زمان می گیرید.

ارتباط بین هورمن های شما و اعتماد به نفس تان

تحقیقات انجام شده در دانشگاه هاروارد، دانشگاه اورگان، دانشگاه تگزاس و بسیاری از مراکز علمی دیگر نشان می دهد که رهبران قدرتمند و موثر نه تنها دارای ذهنیت های مشابه هستند، بلکه دارای سطح هورمون های مشابه نیز می باشند. به طور خاص، رهبران قدرتمند تمایل دارند که سطح تستوسترون خود را افزایش و کورتیزول خود را کاهش دهند.

افزایش مقدار تستوسترون (چه در مردان و چه در زنان) منجر به افزایش اعتماد به نفس می شود. همچنین، کاهش مقدار کورتیزول منجر به کاهش اضطراب و بهبود توانایی مقابله با استرس می شود.

این بدان معناست که: اگر از این سطح هورمون ها برخودار باشید، از نظر  بیولوژیکی اعتماد به نفس و آرامش بیشتری خواهید داشت. همینطور، در برابر فشارهای عصبی واکنش بهتری نشان خواهید داد و در شرایط تحت فشار به خوبی خود را کنترل خواهید نمود. به عبارت دیگر ، سطح صحیح هورمون ها باعث می شود اعتماد به نفس بیشتر و استرس تان کمتر شود.

نکته مهم در مورد تستوسترون و کورتیزول این است که مقدار این هورمون ها در بدن شما با توجه به وضعیت بدنی تان و همچنین شرایط افراد که با آنها در ارتباط هستید و محیط اطرافتان، می تواند به سرعت تغییر کنند.

این موضوع چه ارتباطی با احساس اعتماد به نفس بیشتر دارد؟

خب، یکی از وضعیت های جسمی شما که بر این دو هورمون تاثیر می گذارد، زبان بدن تان می باشد. بنابراین اگر بدانید که چگونه زبان بدن خود را بهبود دهید، می توانید تستوسترون خود را افزایش و کورتیزول تان را کاهش دهید و به صورت جادویی اعتماد به نفس تان را افزایش داده و استرس خود را کاهش دهید.

اجازه دهید در مورد ارتباط بین زبان بدن و افزایش اعتماد به نفس، بیشتر صحبت کنیم …

زبان بدن: حالت های قدرتمند (Power Poses)

امی کودی (Amy Cuddy) محققی در دانشگاه هاروارد است که در رابطه با زبان بدن و تأثیر آن بر هورمون های انسان تحقیق می کند.

كودی و تیم او حالت های مختلف بدن را به دسته “قدرتمند” و “ضعیف” طبقه بندی كرده اند. به طور کلی، انسان ها در حالت های بدنی قدرمند آزاد و آرام هستند، در حالی که حالت های بدنی ضعیف بسته و گرفته می شوند.

در زیر تصویری از انواع مختلف حالت های بدنی ارائه شده است.

ردیف بالا مربوط به حالتهای بدنی قدرتمند و ردیف پایین مربوط به حالتهای بدنی ضعیف می باشد.

روش های افزایش اعتماد به نفس

كودی و تیم تحقیقاتی وی با انجام تحقیقی بر روی 42 دانشجو، تأثیر حالتهای بدنی قدرتمند و حالتهای بدنی ضعیف را در اعتماد به نفس بررسی كردند.

نحوه تحقیق آنها به این شکل بوده است:

  • ابتدا از طریق نمونه بزاق، سطح تستوسترون و کورتیزول هر کدام از افراد شرکت کننده در آزمایش اندازه گیری شد.  
  • سپس از فرد مورد آزمایش خواسته شد که به مدت 2 دقیقه در یک حالت بدنی قدرتمند قرار بگیرد.
  • در نهایت بعد از 2 دقیقه از هر فرد مورد آزمایش مجددا نمونه بزاق گرفته شد و دوباره سطح تستوسترون و کورتیزول آنها اندازه گیری شد.

وقتی محققان نتایج را بررسی کردند، از تأثیری که زبان بدن بر هورمونهای داخل بدن داشت متعجب شدند. حالت بدنی قدرتمند باعث افزایش 20 درصدی سطح تستوسترون و کاهش 25 درصدی کورتیزول شده بود.

این موضوع در ما سوال مهمی را به وجود می آورد:

چگونه می توانیم از این مهم به طور عملی در زندگی خود بهره ببریم و چه تاثیری در اعتماد به نفس ما دارد؟

پاسخ : به مدت دو دقیقه در روز مشابه شکل زیر بایستید

تاثیر حالت ایستادن در اعتماد ما چگونه است

مشهورترین و موثرترین حالت بدنی قدرتمند ملقب به ژست “زن شگفت انگیز” است. در حالت ایستاده قفسه سینه تان را به جلود داده و دستان خود را روی لگن قرار دهید.

فقط باید متذکر شویم که: علی رغم نام مستعار این حالت بدنی، تأثیر این ژست ها بر روی مردان و زنان یکسان می باشد.

استفاده از این تکنیک در زندگی واقعی

اگر کمی آگاه باشید، به راحتی می توانید در طول روز زبان بدن خود را تنظیم نمایید که تاثیر بسیار بالایی در اعتماد به نفس شما دارد.

اما معمولا افراد در طی روز غرق در کارهای روزانه می شوند و فراموش می کنند که زبان بدن خود را تنظیم نمایند. به همین دلیل ، بهترین راهکار این است که این تکنیک را در برنامه صبحگاهی خود قرار دهید و هر روز صبح به مدت 2 دقیقه ژست “زن شگفت انگیز” را بگیرید و سپس به کارهای روزانه خود مشغول شوید.

این تمرین ساده و در عین حال بسیار موثر می باشد، کافی است به مدت چند روز آن را انجام دهید تا تاثیر مثبت اون رو در عمل مشاهده کنید.

شما همچنین در مواقعی که نیاز دارید به صورت آنی اعتماد به نفس خود را افزایش دهید، می توانید از این تکنیک استفاده نمایید. مواقعی مانند قبل  از مصاحبه های شغلی، قبل از جلسات مهم و غیره. لطفا نظرات و سوالات خود را در بخش نظرات کاربران همین پست مطرح نمایید.

نظرات کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به شاه کلید موفقیت می باشد. طراحی و توسعه توسط هایپر وب