زندگینامه اندرو کارنگی و 8 توصیه مهم او در زمینه کار و موفقیت

زندگی نامه اندرو کارنگی و توصیه های او برای موفقیت

۱۴۰۰/۰۶/۰۹ 0 نظر

پدربزرگ اندرو کارنگی اولین کسی بود که در اسکاتلند یک کتابخانه دایر کرد. در آن زمان هیچ کتابخانه عمومی در کشور وجود نداشت. اندرو کارنگی در خانواده فقیری متولد شد، اما عشق و علاقه به کتاب روی اندروی جوان تاثیر فراوان بر جای گذاشت. بعدا وقتی به ثروت رسید کتاب و کتابخانه برایش حکم همه چیز پیدا کرد.

با آنکه کارنگی آن­قدرها تحصیلات علمی نداشت، ولی به ارزش ذهن باز توجه فراوان داشت. او هم مانند بنجامین فرانکلین معتقد بود رهبران همان هایی هستند که کتاب می­خوانند و اینکه ثروت از دانش عمیق و اندیشه بهتر حاصل می­شود. وقتی اولین کتابخانه اهدایی او در حال ساخته شدن بود، از او خواستند لوح خانوادگی ­اش را بدهد تا آن را بر سر در کتابخانه نصب کنند، اما او چنین چیزی نداشت. به جای آن، کارنگی توصیه کرد تابلویی بر سر در کتابخانه بکوبند که خورشید و آفتاب را نشان می دهد و زیر آن بنویسند: (بگذارید نور ببارد)

حکایت زندگی اندرو کارنگی به شکل خلاصه

کارنگی در سال 1835 متولد شد.در اوایل دوران نوجوانی پدرش خانواده خود را به آمریکا برد، اما لهجه کارنگی و مهر و عشق او به اسکاتلند هرگز او را تنها نگذاشت.

در پیتسبورگ به عنوان یک تلگرافچی و در ضمن کارمند راه ­آهن شروع به کار کرد. او در شرکت راه ­آهن پنسیلوانیا به پیشرفت شغلی قابل ملاحظه­ ای دست یافت. وقتی جنگ های مدنی شروع شد، از او خواسته شد تا مسئولیت راه­ آهن و تلگراف آمریکا را بر عهده بگیرید و او به طرزی عالی این کار را انجام داد. او جمهوری­ خواه و مخالف برده­ داری بود.

علاوه بر توانمندی کاری فراوان، اندرو میل به کار با مردم داشت. کارنگی کار مورد علاقه­ اش را پیدا کرده بود. سیستم راه آهن آمریکا به سرعت پیشرفت می­کرد.

او پس از فروش بزرگ­ترین کارخانه تولید آهن و فولاد به پولدارترین مرد دنیا تبدیل شد. او دوران بازنشستگی خود را در اسکیبوکسل اسکاتلند گذراند. کارنگی در سال 1919، در لنوکس ماساچوست حیات را بدرود گفت. با توجه به وصیت او، مبلغ 100 میلیون دلار صرف احداث کتابخانه در آمریکا و بریتانیا شد. او به دانشگاهها هم کمک­های وسیعی کرد. کارنگی که عاشق صلح بود، از درگیری جنگ اول جهانی بسیار ناراحت و غمگین شد. او بخشی از ثروت خود را صرف تلاش­های صلح ­طلبانه و رسیدگی به علت درگیری جنگ کرد.

توصیه­ های اندرو کارنگی در زمینه کار و موفقیت

بر روی خودتان سرمایه­ گذاری کنید

کارنگی به بورس بازی در بازار اوراق بهادار علاقه­ای نداشت. او ترجیح می­داد که در یک صنعت سرمایه گذاری کند. او می­ گفت باید رشته­ ای را انتخاب کنید، درباره آن علم و اطلاع بدست آورید و تجارت خود را شروع نمایید. او می­ گفت:

من معتقدم که راه راستین رسیدن به موفقیت در هر زمینه و رشته­ ای این است که در باره ا­ش علم و اطلاعات بدست آورید. من اعتقادی به پراکنده کردن منابع خود ندارم. من هرگز کسی را ندیده ­ام که درگیر مشاغل مختلف باشد و کسب درآمد زیاد کند.

کارنگی می گوید ریسک را سرشکن کنید

به خاطر موفقیت چشمگیر در سنین پایین، کارنگی شهرت یافت که از شجاعت و جسارت فراوان بهره دارد. اما خود کارنگی می ­گوید این موضوع حقیقت ندارد. او هرگز سرمایه خود و شرکایش را به مخاطره نینداخت. مجبور نیستید در همه زمینه ­ها ریسک کنید. اندرو کارنگی معتقد است که باید ریسک را تقسیم کرد.

موفقیت در اثر گشوده بودن و خوش­ رفتاری با کارکنان حاصل می­شود

کارنگی بر آن بود که در کار مدیریت کارخانه ­های صنعتی ­اش یک مدیریت شفاف را به نمایش بگذارد. او سعی می­کرد کارخانه ­هایش تمیز و مرتب باشند. او از حضور بازرسان دولتی استقبال می­کرد. او همیشه با نیروی کارش رابطه ­ای نیکو داشت و معمولا آنچه را که کارکنانش می­خواستند، به آن ها می داد.

کارنگی سبب شد که بسیاری از کارکنانش به ثروت برسند. چارلز شواب کسی بود که در امریکا حقوق سالانه یک میلیون دلار دریافت نمود. ناپلئون هیل در کتاب بیاندیشید و ثروتمند شوید می­نویسد که این رقم هنگفت به خاطر تخصص فنی شواب به او پرداخت نمی ­شد، بلکه توانایی مثال زدنی او در انگیزه دادن سببی بود تا کارنگی این مبلغ را به بپردازد. کارنگی می­گوید: (من از ماشین ­آلات بخار چیزی سر درنمی­ آورم، اما از مکانیسم بسیار پیچیده­ ای سر درمی­ آورم، مکانیسمی به نام انسان.)

بر روحیه خود مسلط باشید

(خوش اخلاق بودن از ثروتمند بودن مهم تر است. جوانان باید بدانند که می توانند اخلاق نیکو را در خود پرورش دهند. ذهن هم مانند جسم می­تواند از سایه به درآید و در آفتاب قرار بگیرد.)

این عبارات را دوباره بخوانید. این عبارت ساده می­ تواند در برگیرنده چندین کتاب خودیار در زمینه موفقیت باشد.

نقش مهم سخنرانی از دیدگاه اندرو کارنگی

کارنگی در کار سخنرانی دو قاعده مهم را رعایت می­کرد:

  1. با مردم حرف بزنید، برایشان داد سخن ندهید.
  2. خودتان باشید، یک سخنران نباشید.

اگر این توصیه­ های کارنگی را به خاطر بسپارید و رعایت کنید، نیازی به دوره ­ی آموزشی ندارید. برای اینکه خودتان باشید، باید روی خودتان کار کنید و خودتان را بشناسید. در سخنرانی دنیا را آن­طور که می­ خواهید باشد توصیف می­کنید، اما وقتی برای مردم صحبت می­ کنید سخن از دل می­ گویید، که همیشه درست است و حقیقت دارد.

بر شمار آشنایان خود بیفزایید

کارنگی دوستان فراوان داشت که از جمله آنها می ­توان به قاضی ملون، متیو آرنولد، جیمز بلین، ویلیام گلدستون، پرزیدنت هاریسون، مارک تواین و هربرت اسپنسر اشاره کرد. کارنگی از علم و اطلاع این افراد بهره می­گرفت.

دنبال ارزش و دانش بروید، تنها به پول فکر نکنید

در یکی از شب­های 1868، در سن 33 سالگی، کارنگی در حالی که در هتل سن نیکولاس نیویورک بود، بیان ه­ایی برای خودش نوشت. مطلب این­گونه شروع می­شد: (سی و سه و درآمدی برابر 50،000 دلار در سال!) او بعدا توضیح داد که می ­تواند سالانه چنین درآمدی داشته باشد و پول مازاد بر احتیاجش را صرف کارهای خیر بکند. او گفت که می­ خواهد در 35 سالگی بازنشسته شود و اوقاتش را صرف خواندن و مطالعه نماید. البته او چنین کاری نکرد، اما با نوشتن این مطلب بذرهای نوع­ دوستی بعدی را در زمین کاشت.

برای وسعت بخشیدن به ذهن خود سفر کنید

کارنگی عاشق سفر بود. او دیگران را تشویق می­کرد که به سیاحت دنیا بروند. او در سفرهایش سعی می­کرد که با فرهنگ های اقوام مختلف آشنا شود. وقتی در چین بود، درباره کنفوسیوس مطالب فراوان خواند. کارنگی برای تمام ادیان احترام قائل بود. او گفت وقتی اشخاص نقاط بیشتری را ببینند، سپاس گذارتر می­شوند.

نظرات کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به شاه کلید موفقیت می باشد. طراحی و توسعه توسط هایپر وب