چگونه می توانیم به اهداف خود در زندگی برسیم؟

چگونه به اهداف خود در زندگی برسیم

۱۴۰۰/۰۶/۰۳ 0 نظر

با من برای لحظه ای به ابتدای سال جاری برگردید: شما هیجان زده هستید. شما انگیزه دارید و نسبت به سال آینده خوش بین هستید. در گرمای شور و شوق، تصمیم می گیرید امسال فوق العاده بلندپرواز باشید. و شما چندین هدف بزرگ برای رسیدن به اهداف خود قرار داده اید. به خودتان می گویید: “سال خوبی خواهد بود.” “این سالی است که من در واقع یاد می گیرم چگونه به اهدافم برسم.”

اکنون ، بیایید ماه ها جلوتر بیاییم.

با اهداف سالانه خود چه کار می کنید؟

آیا آنها را تقسیم بندی کرده اید؟ آیا برنامه ها و پروژه های عملی ایجاد کرده اید تا به شما در تحقق اهداف خود کمک کند؟

آیا از زمان نگارش هدف هایتان در ابتدای سال حتی به آن ها یک نگاه هم کرده اید؟

آیا شما آن اهداف سالانه را برداشته اید و آنها را در اهداف ماهانه تقسیم کرده اید؟ اهداف هفتگی؟ اهداف روزانه چطور؟

و در حال حاضر، در این لحظه، آیا شما در حال انجام مهمترین کاری هستید که شما را به هدف هایتان نزدیک تر می کند؟

اگر پاسخ شما به هر یک از سؤالات فوق خیر است، من به شما پیشنهاد می کنم که خواندن این مقاله و پیروی از توصیه های عملی در داخل آن مهمترین کاری است که هم اکنون می توانید انجام دهید.

سعی کنید بیشتر عمل کرده و اقدام کنید

برای رسیدن به اهداف خود باید عمل کنید

بزرگترین مانع بر سر راه انسان ها وقتی سعی می کنند بفهمند چطور می توانند اهداف را عملی کنند، عدم عمل و اقدام کردن است. چرا بسیاری از ما اهداف بزرگی را تعیین می کنیم و از عمل کردن در راستای رسیدن به آن ها باز می مانیم ؟ مشکل شما نیستید. اینگونه نیست که شما قادر به دستیابی به اهداف خود نیستید … بلکه شما خیلی خوب هم قادر هستید! مشکل در چگونگی تعیین هدف در وهله اول است.

دلیل عدم دستیابی به اهداف خود – دلیل عدم موفقیت مردم در انجام اقدامات پیگیرانه در جهت تحقق اهداف خود – این است که:

  • آنها سالی یک بار اهداف را تعیین می کنند و آنها را اغلب به اندازه کافی مرور نمی کنند.
  • آنها اهداف بزرگ را در اهداف کوچکتر تقسیم نمی کنند تا در یک جدول زمانی کوتاه تر به آن برسند.

برای رسیدن به اهداف، اقدامات بیشتری انجام دهید. برای انجام اقدامات بیشتر، جدول زمانی خود را کوتاه تر کنید.

جدول زمانی خود را کوتاه کنید

برای خود برنامه زمانی تعیین کنید و طبق آن پیش بروید

ساده ترین راه برای تحقق بزرگترین اهداف خود، شکستن آنها در چندین هدف کوچکتر، قرار دادن آنها در یک جدول زمانی کوتاه تر و دستیابی به اهداف کوچک است که در نهایت شما را به رسیدن به هدف بزرگ سوق می دهد.

منظورم این است که فکر کردن به رسیدن به یک هدف بزرگ سالانه در طی هر روز خیلی دشوار است، اما این همان چیزی است که ذهن شما فکر می کند باید انجام دهد وقتی هدف بزرگی را می بیند. اما این تقریبا غیرممکن است، بنابراین تسلیم می شود زیرا هدف بسیار بزرگتر از آن است که بشود در عمل هر روز به آن فکر کرد و اینجاست که تقسیم هدف ها و زمانبندی به کمک ما می آید.

با این حال ، اگر شما آن هدف بزرگ سالانه را بر عهده بگیرید و یک جدول زمانی از وظایف (که از امروز شروع می شود) ایجاد کنید که به تدریج منجر به دستیابی به هدف بزرگ سالانه شما شود، اکنون مغز شما راهی را برای پیروزی می بیند.

مغز شما نمی تواند آنچه را که نمی بیند، بدست آورد.

مثل پیاده روی در یک اتاق سیاه و تاریک است. در ابتدا، شما داخل خانه می شوید و نمی توانید حتی یک چیز واحد را ببینید. اما پس از آن که شما کلید چراغ را بزنید – اکنون می توانید ببینید. ناگهان اتاق پر از نور می شود و همه چیز روشن می گردد. این همان اتفاقی است که با دیدن یک برنامه مشخص از اقدامات با جدول زمانی، برای مغز شما می افتد.

مهمترین چیز برای دستیابی به اهداف بزرگ این است:

یک هدف بزرگ برای خودتان تعریف کنید

این ممکن است همان هدف سالانه ای باشد که قبلاً تعیین کرده اید، مانند ” خواندن 50 کتاب در طی سال” یا “کسب درآمد 1،000،000،000 تومان”.

جدول زمانی خود را برای رسیدن به اهداف بزرگ تر تقسیم کنید

تقسیم کردن هدف بزرگ تر به اهداف ماهانه کوچک تر، به اهداف هفتگی کوچک تر و به دنبال آن به اهداف روزانه کوچک تر مهمترین کاری است که باید در برنامه ریزی لحاظ کنید. این همانند روشن کردن چراغ در اتاق تاریک است که باعث می شود آرام آرام به هدف اصلی و بزرگ تر خود نزدیک تر و نزدیک تر شوید.

این فرایند “تنظیم هدف به زمان حال” نامیده می شود و سادگی و اثربخشی این سیستم باعث موفقیت بسیاری گردیده است.

اما این فقط برای موفقیت حرفه ای نیست،تنظیم هدف به زمان حال به شما کمک می کند به اهداف خود در هر زمینه از زندگی دست یابید: سلامتی و تناسب اندام، معنویت، پیشرفت و آموزش شخصی، روابط و موارد دیگر.

از تنظیم اهداف به زمان حال استفاده کنید

   نویسندگان گری کلر (Gary Keller) و جی پاپاسان (Jay Papasan) در کتاب خود با عنوان یک چیز (The One Thing) ، می نویسند:

” با فکر کردن از طریق روش تنظیم هدف به زمان حال، شما هدف آینده را تعیین می کنید و سپس به طور پیوسته آن را به ماه و هفته و روز و زمان حال خود مرتبط می کنید به گونه ای که تمامی کارهای شما حتی در زمان حال نیز در راستای رسیدن به هدف بزرگ تر شما تنظیم می شود.”

تنظیم هدف به زمان حال درست همانند دومینو های شماست که با ضربه زدن به آن ها یک به یک بر تمامی آن ها غلبه می کنید تا در نهایت به هدف بزرگ و نهایی خود برسید.

مثلاً بیایید بگوییم که شما هدف نهایی خواندن 50 کتاب در سال را دارید. در اینجا چگونه می توانید اقدامات را تقسیم و جدول زمانی خود را محدود کنید تا به هدف خود دست پیدا کنید.

هدف سالانه

کاری را که من باید انجام دهم تا به هدف خواندن 50 کتاب در طول سال برسم را برای خودم می نویسم. بنابراین من نیاز خواهم داشت در طول یک سال که شامل 12 ماه نیز می شود 50 کتاب را مشخص کرده و بخوانم.

هدف ماهانه

با توجه به هدف خواندن 50 کتاب در سال من نیاز خواهم داشت تا 4 یا 5 کتاب را در ماه بخوانم تا در راستای رسیدن به اهداف سالانه و بزرگتر من باشد. پس هدف ماهانه خود را در خواندن 4 کتاب تنظیم می کنم و برای ماه جاری نیز کتاب ها را مشخص می کنم. برای مثال تصمیم می گیرم 4 کتاب توسعه مهارت های فردی را بخوانم.

هدف هفتگی

بر اساس هدف ماهانه خود در خواندن 4 کتاب در ماه هدف هفتگی خود را نیز تنظیم می کنم که می توان گفت باید در هر هفته یک کتاب را بخوانم تا بتوانم به هدف بالاتر خود برسم.

هدف روزانه

برا اساس هدف هفتگی خود که خواندن یک کتاب در هر هفته است و از آنجایی که به طور متوسط هر کتاب 250 صفحه است. لذا برای رسیدن به هدف خود نیاز خواهم داشت تا هر روز 36 صفحه از کتاب را بخوانم تا بتوانم در طی 7 روز به هدف هفتگی خود در خواندن یک کتاب برسم. برای خواندن 36 صفحه نیز نیاز به یک ساعت وقت در هر روز خواهم داشت که برای کتاب خوانی باید در برنامه روزانه خود در نظر بگیرم که بهترین زمان آن نیز در ساعات اولیه صبح می باشد.

همین الان

اکنون ، تمام کاری که باید انجام دهید این است که هر لحظه دومینو هایی را که پیش رو دارید را بیندازید تا در نهایت به هدف بزرگتر خود دست یابید.

همانطور که دیدید در ابتدا خواندن 50 کتاب در سال بسیار دور از دسترس به نظر می رسید ولی با یک برنامه ریزی ساده و اثر بخش می توانیم فقط با تخصیص یک ساعت از وقت خود در هر روز به این هدف مهم دست پیدا کنیم.

سخن آخر

کلید اصلی برای رسیدن به اهداف بزرگ در هر زمینه ای از زندگی، شکستن و تقسیم بندی آنها و کوتاه کردن جدول زمانی شماست تا در نهایت به هدف بزرگترتان دست پیدا کنید.

  • با تعیین یک هدف بزرگ برای خودتان شروع کنید ، یا از هدفی استفاده کنید که قبلا تعریف کرده اید اما هنوز عملی نشده است.
  • آن هدف را در مراحل عملی بشکنید و تقسیم بندی کنید.
  • با استفاده از تنظیم هدف به زمان حال، آن مراحل را در یک جدول زمانی کوچک تر وارد کنید.

 در نهایت با در نظر گرفتن شرایط بالا دست به کار شوید و ایمان داشته باشید که حتما موفق خواهید شد.

نظرات کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به شاه کلید موفقیت می باشد. طراحی و توسعه توسط هایپر وب