بیزینس به سبک ریچارد برانسون، از تجارت او چه می‌دانید؟!

مسیر شغلی ریچارد برانسون چگونه بود

۱۴۰۰/۱۲/۱۰ 0 نظر

میلیاردر کارآفرین ریچارد برانسون در ابتدای مسیر شغلی خود با وامی که از یکی از آشناهای نزدیکش گرفته بود توانست رشد کند. او هنوز در سنین نوجوانی بود که توانست چند کار بزرگ در زندگی خود انجام دهد. او و دوستانش مشغول به پرورش درختان کریسمس شدند که به نوعی غذای خرگوش‌ها نیز بودند و توسط آن‌ها خورده می‌شدند و همچنین در زمینه پرورش طوطی‌های خاصی با سرعت تولید مثل بالا فعالیت کردند که فروش بسیار خوبی برای آنها به ارمغان آورد. برانسون که رضایت بالایی از نتیجه کارهای خودش داشت توانست با درآمد این کارها وام خود را بپردازد.


پیدایش ویرجین رکوردز و ویرجین مانی

ویرجین مانی و ویرجین رکوردز

برانسون می‌دانست که قرض گرفتن پول از کسی که او را می‌شناسد و به کار انداختن آن پول می‌تواند به شدت به رشد کسب و کارش کمک کند. پولی که از عمه‌اش قرض گرفت به او کمک کرد تا تجارت خود را به مرحله بعدی برساند:مرحله‌ای که تبدیل شد به ویرجین رکوردز (Virgin Records)، پیدایش امپراتوری بین‌المللی متشکل از بیش از 300 شرکت با نام تجاری نمادین Virgin.


یکی از آخرین اقدامات برانسون ، Virgin Money بود. یک شرکت خدمات مالی که وام های شخصی بین خانواده و دوستان را رسمی می‌کند. برانسون در یک دوره بیشترین سهام خود را در شرکت والتهام، مستقر در ماساچوست، که آن زمان CircleLending نامیده می شد خریداری کرد. از زمان راه‌اندازی آن در مدت کوتاهی، حجم وام از 200 میلیون دلار به 250 میلیون دلار رسید.


نزدیکترین رقبای Virgin Money شرکت‌هایی مانند Prosper.com و Lending Club هستند که در زمینه وام‌های بین افراد غریبه از طریق مناقصه به سبک eBay فعالیت می‌کنند.


ایده اصلی ریچارد برانسون در ویرجین مانی چه بود؟

ایده Virgin Money این است که پول – و سود – در خانواده یا دوستان باقی می‌ماند. و با داشتن شخص ثالث بی‌طرف در مدیریت وام، دوستان همچنان دوست می‌مانند! برانسون می‌گوید: “چیزی در حدود 80 میلیارد دلار در حال حاضر بین خانواده‌ها وام داده شده است” ، اما این کار خیلی خوب انجام نشده است و می‌تواند بی نظمی ایجاد کند. “


مقامات ویرجین می‌گویند، به طور کلی نرخ‌های پیش فرض برای وام‌های کنترل نشده بین خانواده و دوستان حدود 14 درصد است. مقامات می‌گویند، هنگامی که سند امضا شده، برنامه پرداخت ماهیانه، انتقال وجوه الکترونیکی و شخص ثالث خنثی دارید که این روند را انجام می دهید، نرخ وام پیش‌پرداخت با وام‌های خصوصی به کمتر از 5 درصد می‌رسد.


“مردم با شرکت‌های وام مسکن، بانک‌ها و… مشکلات عظیمی دارند. شما همه مشکلاتی را که شرکت‌های وام مسکن در چند سال اخیر داشته‌اند مشاهده کرده‌اید.” ریچارد برانسون می‌گوید: “این شرکت‌ها یك موقعیت مناسب برای همه دارند. اما آنها واقعاً نمی‌دانند مشتری‌هایشان چه کسانی هستند و اگر مشتریان‌شان به مشکلی برمی‌خورند و به دلیل بیماری و… قادر به بازپرداخت یک یا دو ماه نیستند‌،فقط از وام محروم می‌شوند. اما اگر از طریق ویرجین با خانواده سر و کار دارید، سیستم هایی برای جلوگیری از این همه خرابکاری وجود دارد.“


رسمی شدن وام‌های خصوصی مزایای دیگری نیز دارد. ویرجین مانی با ارائه مستندات مناسب به وام گیرندگان کمک می‌کند تا با انتقال اطلاعات بازپرداخت به وام گیرندگان اعتباری، تاریخ اعتباری را ایجاد کنند تا پرداخت سود را از مالیات آنها کسر کند.


برای کارآفرینان ، گرفتن وام سنتی برای رسیدن رویاهای خود می‌تواند دشوار یا غیرممکن باشد.


برانسون همه چیز در مورد حمایت از مشاغل کوچک را می‌داند و کارافرینی او با همین هدف انجام شده است. به همین دلیل در سال 1999 به خاطر “خدماتش برای کارآفرینی” مقام شوالیه گرفت. و اینگونه است که ویرجین به بسیاری از شرکت های متنوع تبدیل شده است و بدین شکل گسترش یافته است. وی می گوید: “پیشنهادهای بزرگ خیلی سریع ارائه می‌شوند و من نمی‌دانم كه مورد بعدی چیست.” “با این حال، من می‌دانم که اگر به اندازه کافی با دقت گوش دهم، ایده‌های خوب به نوعی همه در چارچوب عملی شدن در ویرجین جای می‌گیرند.”


ماجراجویی و استقلال ریچارد برانسون

ریچارد برانسون و ماجراجویی‌های او

ریچارد برانسون در سال 1950 متولد شد و در دهکده روستایی شاملی گرین در ساری، جنوب لندن بزرگ شد. پدر و مادرش، تد و حوا برانسون، او را به کارهای ماجراجویانه تشویق می‌کردند. پدرش به عنوان یک وكیل نسل سوم برانسون، باستان‌شناسی ناامید بود. مادرش دوست داشت پرواز کند؛ او به عنوان مهماندار هواپیمایی در شرکتBritish South American Airways کار می کرد.


برانسون در زندگینامه خود در سال 1998 با عنوان “Losing My Virginity” می‌نویسد: “مادرم مصمم بود که ما را مستقل کند.” هنگامی که او 4 ساله بود، ماشین را در چند کیلومتری خانه متوقف کرد و به او گفت راه خود را از طریق مزرعه به خانه پیدا کند. وقتی او تقریباً 12 ساله بود، او را با یک بسته ساندویچ و چند عدد سیب با دوچرخه به خانه پدربزرگش  که حدود 50 مایل دورتر بود فرستاد. حافظه برانسون درمورد جزئیات مبهم بود و به خاطر نمی‌آورد، اما او می‌گوید: “من به یاد می آورم که سرانجام مانند یک قهرمان فاتح دوباره به داخل آشپزخانه قدم برداشتم و از دوچرخه‌سواری ماراتن خود احساس غرور فوق‌العاده‌ای کردم.”


اگرچه ریچارد در این چالش‌ها موفق بود، اما پیگیری‌های فکری او دشوار بود زیرا برانسون نارساخوانی دارد. به دلیل مشکلات خواندن، مرتباً در مدرسه شبانه‌روزی مورد تمسخر قرار می‌گرفت. در 16 سالگی، تحصیل را رها کرد و به لندن رفت تا آرزوی خود را دنبال کند، آرزویی که در واقع یک مجله فرهنگ جوانان به نام دانشجو بود. او می‌گوید: “من این کار را برای درآمدزایی نکردم – این کار را کردم زیرا می‌خواستم یک مجله را ویرایش کنم.” برای زنده ماندن مجله، او مجبور به فروش آگهی شد. او در این کار کاملاً خوب بود و گویی یک کارآفرین متولد شده بود.


تولد یک تجارت

فعالیت های هوایی این کارافرین بریتانیایی

برانسون هنوز در سن نوجوانی بود که شروع به فروش سوابق “بریده” از ماشین خود به خرده‌فروشی های لندن کرد. این امر منجر به ایجاد فروشگاه خود و سپس برچسب Virgin Records در اواسط 20 سالگی شد. در طی دهه 1980، برانسون این برند را گسترش داد و جهشی برای تأسیس شرکت Virgin Atlantic Airways انجام داد و در رقابت با British Airways قرار گرفت. وی سرانجام ویرجین رکوردز – “جواهرات خانوادگی” – را به EMI فروخت تا ویرجین آتلانتیک را در میان رقابت زنده نگه دارد.


در این بین، برانسون جسور بسیاری از رکوردهای جهانی را از جمله سریع‌ترین گذرگاه عبور از اقیانوس اطلس با قایق، اولین عبور از اقیانوس اطلس با بالون هوای گرم و عبور از اقیانوس آرام با بالون تعقیب و گریز و همه رکوردها را با سرعت 245 مایل در ساعت شکست.


او می‌گوید: “در پایان شما باید ریسک‌های محاسبه شده را بپذیرید. در غیر این صورت، شما می‌خواهید کل روز را درگوشه‌ای بنشینید و کاری انجام ندهید. اگر به جای نه، جواب مثبت دهید، زندگی بسیار سرگرم کننده‌تر و جذاب‌تر می‌شود.” ماجراجویی برانسون به او کمک می‌کند تا به عنوان یک کارآفرین در تلاش برای انجام کارهایی باشد که قبلاً برایشان هرگز تلاش نکرده‌اند. همچنین توضیح می‌دهد که چرا او در بسیاری از مشاغل متنوع – از Virgin Comics گرفته تا Virgin Health Care گرفته تا خطوط هوایی جدید داخلی‌، Virgin America – درگیر شده است. همچنین گردشگری فضایی از طریق Virgin Galactic نیز وجود دارد که می‌تواند مشتریان را وارد مدار فضا کند.


او می گوید: “مردم از من می‌پرسند محدودیت Virgin چیست و آیا ما این نام تجاری را بیش از حد تحمل طبیعی آن افزایش نداده‌ایم؟ آنها می‌گویند که هیچ شرکتی در جهان وجود ندارد که نام خود را برای چنین طیف گسترده‌ای از شرکت‌ها و محصولات قرار دهد. و البته کاملا درست می گویند و این چیزی است که من به آن افتخار می‌کنم.“


سرمایه‌گذاری خطرناک

برانسون روش تجارت خود را سرمایه‌گذاری خطرناک می‌نامد. با وجود همه ایده‌های جالب جدیدی که در سراسر جهان در حال ظهور است، او می‌گوید در برابر آزمایش آنها مقاومت نمی‌کند. او بیشتر در شرکت‌هایی که مدیرعامل و هیئت مدیره خود را دارند اکثریت سهام را در اختیار دارد.


برانسون می‌گوید: “من همیشه زندگی خود را با پیشرفت در فرصت‌طلبی و ماجراجویی گذرانده‌ام.” “برخی از بهترین ایده‌ها سر از آب درمی آورند و شما باید ذهن باز داشته باشید تا فرصت و مزیت آنها را ببینید.”


ریچارد برانسون و نجات جهان

در چند سال گذشته برانسون زندگی خود را به اهداف انسانی و زیست‌محیطی گره زده است. یک بار او اعلام کرد Virgin Earth Challenge، جایزه 25 میلیون دلاری برای مخترعی که مکانیزم مناسبی را برای پاکسازی گازهای کربن از جو ایجاد کند در نظر گرفته است.


برانسون همچنین متعهد شده است كه تمام سود حاصل از مشاغل حمل و نقل خود را در دهه آینده برای تولید سوخت‌های خوش‌خیم از نظر زیست‌محیطی سرمایه‌گذاری كند. کل تعهدات در این زمینه‌ها می‌تواند بیش از 3 میلیارد دلار باشد. از همان زمان گروه ویرجین تلاش‌های دوستانه بوم گردی دیگری نیز در دست اقدام دارد، از جمله گردشگری سبز با احداث اقامتگاه بوم‌گردی در جزیره کارائیب در کنار جزیره نکر خودش.


برانسون اصرار دارد که تلاش‌های زیست‌محیطی صرفاً برای خیریه نیست. او می‌خواهد ثابت کند که این امر می‌تواند سودآور نیز باشد، اینکه سبز شدن می‌تواند برای سایر کارآفرینان نوید یک زندگی سبز باشد. و با افزایش قیمت نفت، سوخت‌های جایگزین معنا پیدا می‌کنند.


همچنین در لیست کارهای بشردوستانه برانسون حل اختلاف‌های جهانی را می‌بینید. تابستان چند سال گذشته، او و دوستش پیتر گابریل، ستاره راک بریتانیا و عده‌ای دیگر یک گروه بین‌المللی ایجاد کردند. هدف این بزرگان به ریاست اسقف اعظم دزموند توتو، مقابله با حل نشدنی‌ترین مشکلات جهان مانند جنگ، بیماری و قحطی است.


هنگامی که از او در مورد میراث شخصی خود سوال شد، برانسون گفت که او می‌خواهد به عنوان یک شوهر خوب برای همسر خود، پدر خوبی برای فرزندان آنها، هالی و سام، به یادگار مانده باشد. و او امیدوار است که گروه ویرجین وی به عنوان یکی از معتبرترین برندها و بهترین شرکت‌ها برای کارمندان خود دیده شود. حل گرم شدن کره زمین نیز از دیدگاه او بسیار خوب خواهد بود.


وی در کنفرانس فناوری، سرگرمی و طراحی در مونتری کالیفرنیا گفت: “سرمایه‌داری ثابت کرده است که تنها سیستمی است که کار می‌کند، اما مشکل سرمایه‌داری این است که ثروت شدید به دست چند نفر می‌رسد.” من فکر می‌کنم مسئولیت شدید با این ثروت به وجود می‌اید و مهم است که افرادی که در آن موقعیت هستند برای قایق‌های بزرگتر و بزرگتر یا اتومبیل‌های بزرگتر و بزرگتر رقابت نکنند. آنها باید از این پول برای ایجاد شغل یا حل و فصل مسائل در سراسر جهان استفاده کنند. “

نظرات کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به شاه کلید موفقیت می باشد. طراحی و توسعه توسط هایپر وب