زندگی‌نامه وارن بافت: او که بود و چگونه به اینجا رسید؟

زندگی‌نامه وارن بافت

۱۴۰۰/۱۲/۰۵ 0 نظر

وارن بافت که به "اوراکل اوماها" معروف است، یک معلم سرمایه‌گذاری و یکی از ثروتمندترین و معتبرترین بازرگانان جهان است.


وارن بافت کیست؟

وارن بافت کیست و چگونه به اینجا رسید؟

بافت در سن جوانی توانایی‌های تجاری بسیار خوبی را از خود نشان داد. وی در سال 1956  شرکت بافت را تاسیس کرد و تا سال 1965 کنترل برکشیر هاتاوی (Berkshire Hathaway) را بر عهده گرفت. بافت با نظارت بر رشد مجموعه مشاغل از جمله رسانه‌ها، بیمه، انرژی و صنایع غذایی و آشامیدنی، به یکی از ثروتمندترین مردان جهان و یک نیکوکار مشهور تبدیل شد.


اوایل زندگی

وارن ادوارد بافت در 30 آگوست 1930 در اوماها، نبراسکا متولد شد. پدر بافت، هوارد به عنوان نوعی دلال سهام کار می‌کرد و همچنین به عنوان نماینده مجلس کنگره آمریکا نیز فعالیت داشت. مادرش، لیلا استال بافت، خانه‌دار بود. بافت فرزند دوم از سه فرزند و تنها پسر خانواده بود. او در اوایل کودکی مهارت خود را در زمینه امور مالی و تجاری نشان داد: دوستان و آشنایان او گفته‌اند پسر جوان یک اعجوبه ریاضی است که می‌تواند ستون‌های بزرگی از اعداد را در سر خود اضافه کند و به تجزیه و تحلیل آن‌ها بپردازد.


بافت غالباً از كودكی به مغازه سهام پدرش مراجعه می‌كرد و قیمت سهام‌ها را با گچ روی تخته سیاه می‌نوشت. وی در 11 سالگی اولین سرمایه‌گذاری خود را انجام داد و سه سهم از Cities Service Preferred را با قیمت 38 دلار برای هر سهم خریداری کرد. سهام او سریعاً به 27 دلار کاهش یافت، اما بافت با سرسختی سهام خود را حفظ کرد تا اینکه رشد کرده و به 40 دلار رسید. او سهام خود را با سود ناچیزی فروخت اما وقتی ارزش سهام Cities Service نزدیک به 200 دلار برای هر سهم افزایش یافت از تصمیم خود پشیمان شد. وی بعداً از این تجربه به عنوان درس اولیه صبر در سرمایه گذاری یاد کرد.

اولین کارآفرینی وارن بافت

کارافرینی در 13 سالگی اوراکل اوماها

بافت در سن 13 سالگی مشاغل شخصی خود را به عنوان یک مرد کاغذی اداره می‌کرد و برگه راهنمای اسب‌سواری خود را می‌فروخت. در همان سال او اولین اظهارنامه مالیاتی خود را ثبت کرد. در سال 1942 پدر بافت به عنوان مجلس نمایندگان ایالات متحده انتخاب شد و خانواده وی برای نزدیک شدن به پست جدید کنگره به فردریکسبورگ، ویرجینیا نقل مکان کردند. بافت در دبیرستان وودرو ویلسون در واشنگتن دی سی تحصیل کرد و در آنجا به طراحی راه‌های جدید برای کسب درآمد ادامه داد. در دوران دبیرستان، او و یکی از دوستانش یک دستگاه پین ​​بال کارکرده را به قیمت 25 دلار خریداری کردند. آنها آن را در یک آرایشگاه نصب کردند و در عرض چند ماه، سود حاصل از آن آنها را قادر به خرید ماشین‌های دیگر کرد. بافت قبل از اینکه کسب و کارش را به قیمت 1200 دلار بفروشد، مالک ماشین هایی در سه مکان مختلف بود.


تحصیلات

بافت در 16 سالگی برای تحصیل در تجارت در دانشگاه پنسیلوانیا ثبت نام کرد. وی دو سال در آنجا ماند و سپس برای اتمام به مدرک خود به دانشگاه نبراسکا رفت و در 20 سالگی با تقریباً 10 هزار دلار درآمد از مشاغل دوران کودکی خود از دانشگاه بیرون آمد.


در سال 1951 وی مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته اقتصاد در دانشگاه کلمبیا دریافت کرد و در آنجا نزد بنیامین گراهام (اقتصاددان) تحصیل کرد و تحصیلات خود را در انستیتوی دارایی نیویورک ادامه داد.


وارن بافت تحت تأثیر كتاب گراهام در سال 1949 با عنوان "سرمایه گذار هوشمند" ، قبل از آنكه به مدت دو سال به عنوان تحلیلگر در Graham-Newman Corp برای مربی خود كار كند. بافت به مدت سه سال اوراق بهادار را برای مجموعه بافت-فالك و شركتش می‌فروخت.


برکشیر هاتاوی (Berkshire Hathaway)

برکشایر هاتاوی از شرکت‌های وارن

در سال 1956 بافت در شهر زادگاه خود اوماها شرکت Buffett Partnership Ltd را ایجاد کرد. او با استفاده از تکنیک‌های آموخته شده از گراهام، در شناسایی شرکت‌های کم ارزش موفق بود و تبدیل به یک میلیونر شد. یكی از چنین شركت‌هایی كه بافت به آن ارزش داد، یك شركت نساجی به نام Berkshire Hathaway بود. او از اوایل دهه 1960 شروع به جمع‌آوری سهام کرد و تا سال 1965 کنترل شرکت را بر عهده گرفت.


علی‌رغم موفقیت در Buffett Partnership Ltd ، وارن بافت در سال 1969 شرکت را منحل کرد تا بر توسعه Berkshire Hathaway تمرکز کند. وی بخش تولید نساجی آن را از بین برد و در عوض با خرید دارایی در رسانه‌ها (واشنگتن پست) ، بیمه (گایکو) و نفت (اکسون) شرکت را گسترش داد. "اوراکل اوماها" که تاجری بسیار موفق بود، حتی موفق شد سرمایه‌های ظاهراً ضعیفی را به طلا تبدیل کند، که مهمترین مورد آن با خرید سالومون برادرز (بانک سرمایه‌گذاری مستقر در وال استریت) با رسوایی در سال 1987 بود.


پس از سرمایه‌گذاری قابل توجه Berkshire Hathaway در کوکاکولا، بافت از سال 1989 تا 2006 مدیر این شرکت شد. وی همچنین به عنوان مدیر شرکت‌های سهام جهانی بازارهای سیتی گروپ، هلدینگ گراهام و شرکت ژیلت خدمت کرده است.


فعالیت های دیگر و نیکوکاری ها

در ژوئن 2006 بافت اعلام کرد که تمام دارایی خود را به خیریه خواهد داد و 85 درصد آن را به بنیاد بیل و ملیندا گیتس متعهد خواهد کرد. این کمک مالی به بزرگترین اقدام خیرخواهانه در تاریخ ایالات متحده تبدیل شد. در سال 2010 بافت و گیتس اعلام کردند که کمپین Giving Pledge را برای جذب افراد ثروتمندتر برای اهداف بشردوستانه تشکیل داده‌اند.


در سال 2012 بافت اعلام کرد که وی به سرطان پروستات مبتلا شده است. وی در ماه جولای تحت پرتودرمانی قرار گرفت و در نوامبر با موفقیت درمان خود را به پایان رساند.


در فوریه 2013 بافت H. H. Heinz را با گروه سهام خصوصی 3G Capital به قیمت 28 میلیارد دلار خریداری کرد. شرکت هایی که بعدا به شرکت Berkshire Hathaway  اضافه شدند شامل سازنده باتری Duracell و Kraft Foods Group بودند که در سال 2015 با Heinz ادغام شدند، و همچنین بافت سومین شرکت بزرگ مواد غذایی و آشامیدنی در آمریکای شمالی را تشکیل داد.


در سال 2016 ، وارن بافت با راه اندازی Drive2Vote وب‌سایتی با هدف تشویق مردم جامعه نبراسکا به استفاده از حق رأی دادن و همچنین کمک به ثبت‌نام و راندن رای‌دهندگان به مکان رأی‌گیری در صورت نیاز به سواری ایجاد کرد.


بافت از حامیان جدی نامزد انتخابات ریاست جمهوری دموکرات هیلاری کلینتون بود که وی در سال 2015 مورد حمایت وی قرار گرفت، همچنین نامزد جمهوری خواه، دونالد ترامپ را برای دیدار و اشتراک اظهارنامه‌های مالیاتی خود به چالش کشید. وی در راهپیمایی اول اوت در اوما گفت: " در هر زمان از اکنون تا انتخابات من او را در اوماها یا مارآ لاگو ملاقات خواهم کرد و یا او می‌تواند مکان را انتخاب کند ،"ترامپ این پیشنهاد را نپذیرفت، اگرچه سرانجام امتناع وی از تقسیم عوامل، مانع انتخاب وی برای ریاست جمهوری در سال 2016 نشد.


در ماه مه 2017 بافت نشان داد که فروش برخی از حدود 81 میلیون سهم خود را در سهام IBM آغاز کرده است و خاطرنشان کرد که او ارزش این شرکت را به اندازه شش سال قبل ارزیابی نکرده است. به دنبال فروش دیگری در سه ماهه سوم، سهام وی در این شرکت به حدود 37 میلیون سهم کاهش یافت. از طرف مقابل، وی سرمایه گذاری خود را در اپل 3 درصد افزایش داد و با اعمال حق صدور 700 میلیون سهم، به بزرگترین سهامدار بانک آمریکا تبدیل شد. در اوایل سال بعدش، او سهام بیشتری را از اپل خریداری کرد بزرگترین سرمایه سهام عادی Berkshire Hathaway باشد.


بر اساس گزارشی از "یو اس ای تودی"، بین سالهای 2006 و 2017 بافت نزدیک به 28 میلیارد دلار خیریه اهدا کرده است.


مشاغل بهداشتی وارن بافت

در تاریخ 30 ژانویه 2018، Berkshire Hathaway، JPMorgan Chase و Amazon یک بیانیه مطبوعاتی مشترک ارائه دادند که در آن آنها اعلام کردند قصد دارند با هم همکاری کنند و یک شرکت بهداشتی جدید برای کارمندان ایالات متحده خود تشکیل دهند.


بر اساس این گزارش ، این شرکت "سعی در یافتن راه‌هایی برای کاهش هزینه‌ها و بهبود روند کلی بیماران، با تمرکز اولیه بر راه‌حل‌های فناوری از مشوق‌ها و محدودیت های سودآوری آزاد خواهد بود.


بافت هزینه‌های تورم مراقبت‌های بهداشتی را "کرم گرسنه اقتصاد آمریکا" خواند و گفت:"ما این عقیده را داریم که قرار دادن منابع جمعی خود در پشت بهترین استعدادهای کشور، می‌تواند افزایش هزینه‌های سلامت را بررسی کند و همزمان رضایت بیمار را افزایش دهد و نتایج آن شگفت انگیز است"


در ماه مارس رسانه‌ها گزارش دادند که شرکت HomeServices of America Inc. زیر مجموعه شرکت Berkshire Hathaway ، دومین صاحب کارگزار مسکونی در ایالات متحده، قرار است قدم‌های بیشتری را به سمت جایگاه اول بردارد، جایگاهی که متعلق به Realogy's NRT LLC بود.


زندگی شخصی وارن بافت

تصویری از خانواده بافت

در سال 2006 بافت، در سن 76 سالگی با همدم دیرینه خود آسترید منکس ازدواج کرد.


بافت در سال 1952 با همسر اولش سوزان تامپسون ازدواج کرد و این زوج در دهه 1970 از هم جدا شدند. او و سوزان سه فرزند داشتند به نام‌های: سوزان، هوارد و پیتر.

نظرات کاربران

کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به شاه کلید موفقیت می باشد. طراحی و توسعه توسط هایپر وب